Artvin’in Çoruh Nehri üzerine yapımı devam eden Yusufeli barajının gövdesinin tamamlanmasına tam 7 metre kaldı. Barajın yapımı bittikten sonra, 275 metre yüksekliğinde gövdesi ve en önemlisi Türkiye’nin en yüksek dünyanın ise ‘çift eğrilikli ince kemer baraj tipi’ kategorisinde 3’üncü en yüksek barajı olacak.

Yusufeli Barajı’nın gövdesinin tamamlanmasına 7 metre kaldı. Baraj bittikten sonra Türkiye’nin en yüksek barajı olacak. Baraj bittikten sonra, 558 megavat kurulu elektrik gücüne sahip santral ile 2,5 milyon insanın elektrik ihtiyacını karşılayabilecek. Tamamını Türk Mühendislerin yaptığı proje 268 metre yüksekliğe ulaştı. 2021 yılın da barajın devreye girmesi bekleniyor.
100 Katlı Gökdelen Baraja Eşittir

Gövde yüksekliği toplam 100 katlı gökdelene eşit olacak Yusufeli Barajı’nda, Artvin’den Edirne’ye kadar 13 metre platform genişliğinde beton yol inşa edilebileceği 4 milyon metreküp beton kullanılacak. Günde toplam6 bin 500 metreküp beton dökümünün 3 hava hattı ile taşımalı olarak sürdüğü baraj projesinde gelecek yılın yarısından itibaren su tutulmaya başlanacak ve elektrik üretimine geçilecek.