TRAKYA Elektrik Dağıtım A.Ş.  tarafından müşteri hizmetleri yönetiminde yazılı ve sözlü insan konuşmasını taklit yapılabilen, Avrupa’nın ilk ve tek yapay zeka destekli dijital asistan uygulaması TREDAŞ Enerjik’i hayata geçirildi.

Genel Müdürlük binasında yapılan uygulamanın açılış programına Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Edirne Valisi Ekrem Canalp, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, üç ilin ticaret ve sanayi odası başkanları katıldı. Katılımcılara TREDAŞ Enerjik’in tanıtımının yapıldığı programda konuşan TREDAŞ Genel Müdürü Reşit Bilgili, uygulamanın elektrik dağıtım sektöründe ilk kez kullanıldığına vurgu yaptı.

TREDAŞ’ın müşteri hizmetleri alanında son yıllarda büyük teknolojik yatırımlar yaptığını kaydeden Vali Osman Bilgili, şu şekilde konuşma yaptı: “Müşterilerimize dijital deneyim sunmak için geçen yıl çıktığımız yolda artık mutlu sona ulaştık. Çalışanlarımızın yüksek enerjisinden esinlenerek ‘TREDAŞ Enerjik’ adını verdiğimiz, alanında Avrupa’daki ilk olacak yapay zeka destekli dijital asistan uygulamamızı devreye alıyoruz. Yapay zeka destekli uygulama ile bölgemizde çok daha verimli, etkin ve hızlı hizmet vererek müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutacağız. Ülkemizde yapay zeka gibi teknolojik gelişmelerin daha fazla ve etkin kullanılması için hepimize önemli görevler düşüyor. Yakın gelecekte yapay zeka destekli uygulamalar, hayatı daha kolay hale getirecek. Enerji sektöründe dijital dönüşümün daha da hızlanmasını bekliyoruz.”

Uygulama ile çok daha hızlı ve etkin hizmet vereceklerini ve uygulamaya Trakya Lehçesi de tanımlanmıştır.