Edirne’de son 91 yılın en kurak yılı yaşanırken, aralık ayından zamana metrekareye 143 kilo yağış düşmesi, Meriç ve Tunca nehirlerindeki su seviyesini 6 kat artırdı. Yağışların  üreticiyi sevindirdiğini vurgulayan Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, şu şekilde konuştu; “Uzun zamandır kuraklıktan bahsediyoruz, bu yağan yağmurlar bizleri sevindiriyor. Son 3 günde metre kareye 40 kilo yağış aldık. Toprak suyu emerek tabanının istenilen suya ulaşması, yazın kuraklık yaşansa bile bu suyu emen bitki verim açısından etken olacaktır.”

Yağmurlar çiftçinin yüzünü güldürdü. Meteoroloji yetkilileri aralık ayından bu zamana kentte metrekareye 143 kilo yağış düştüğünü belirtti. Yağan yağmurla birlikte, Türkiye’nin çeltik, buğday, ayçiçeği üretiminde önemli bir yer tutan Edirne’de verimli  toprakları sulayan Meriç Nehri’nde su seviyesi 50 metreküp/saniyeden 6 kat artarak, 309 metreküp/saniye çıktı. Kentin içinden geçerek verimli tarım arazilerini sulayan Tunca Nehri’nde de su seviyesi 2 metreküp/saniyeden 12 metreküp/saniyeye geldi.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, son 3 günde metrekareye 40 kilo yağış düştüğünü,  yağmurların üreticiyi mutlu ettiğini söyledi. Arabacı, şu şekilde konuştu; “Uzun zamandır kuraklıktan bahsediyoruz, bu yağan yağmurlar bizleri sevindiriyor. Son 3 günde metrekareye 40 kilo yağış aldık. Buğdayları ektiğimizden bu güne yaklaşık 230 kilogram yağış aldık. Geçtiğimiz 2020 yılı içinde 430 kilo yağış almıştık toplamda. Şu anda bu yağışlar bizi sevindiriyor. Toprağımızın yeterli seviyede taban suyuna ulaşması gerekiyor. Bu yağan yağmurlarla birlikte yeterli seviye ulaştığını söyleyemeyiz ama bu yağışların böyle seyretmesi bizleri sevindiriyor. Toprak suyu emerek tabanının istenilen suya ulaşması, yazın kuraklık yaşansa bile bu suyu emen bitki verim açısından etken olacaktır. Yağan yağmurlar çiftçiyi sevindiriyor. Barajlarda doluluk oranı istediğimiz seviyede artmasa da yavaş yağdığı için toprak suyu emiyor. Hava tahmin raporlarına baktığımızda önümüzdeki günlerde kentte kar yağışı bekleniyor. İnşallah bu kar yağışını alırız ve toprak taban su seviyesine ulaşır ve barajlarımız ve nehir seviyelerimiz istenilen seviyede olur.”