Uyku, sağlıklı ve dengeli yaşam için en önemli gereklerden biri halinde. Fakat fiziksel ve psikolojik birçok sebebe bağlı olarak yaşanabilen uyku bozuklukları, sağlığı ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle pandemi döneminde arttığı gözlenen uyku bozuklukları için yapılması gerekenleri anlatan Altınbaş Üniversitesi Sağlık Hizmetleri MYO Öğr. Gör. Klinik Psikolog İrem Burcu Kurşun, şu sözlerle önerilerde bulundu: “Sürekli evde olmak bireylerin depresif tutumlarının artmasına neden oldu. Sağlıklı bir yaşam için 15 yaşından sonra her bireyin günde en az 7 saat uyumasını öneriyorum.”

Klinik Psikolog İrem Burcu Kurşun, kişilerin yoğun stres ve fazla kaygı yaşadıklarında veya depresif bir tutum içinde olduklarında uyku problemlerinin sıklıkla görüldüğünü belirtti ve ekledi: “Pandemi sürecinde bireylerde iş hayatı, ev yaşamı ve sağlıkla ilgili kaygıları arttı. Sürekli evde olmak da bireylerin depresif tutumlarının artmasına neden oldu. Sağlıklı bir yaşam için 15 yaşından sonra her bireyin günde en az 7 saat uyumasını öneriyorum. Büyüme hormonu uykuda salgılanır, öğrenme uykuda gerçekleşir, zihnin ve bedenin dinlenmesi için hangi saatlerde uyuduğumuza dikkat etmemiz gerekiyor. Farklı görüşler söz konusu olsa da bedenimizin sağlıklı çalışması açısından gereken uyku hormonu en fazla gece 23.00 ve 02.00 saatleri arasında salgılanıyor. Bu nedenle bu saatlerde uykuda olmak önemli.”

Kurşun, düzenli ve sakinleştirici bir uyku düzeni oluşturmanın sorunsuz yollarını şu şekilde tavsiyede bulunarak belirtti: “Uyuduğumuz odanın havalandırılması, temiz çarşaflar ve temiz uyku kıyafetleri oldukça önemli. Uykudan birkaç saat önce beslenme ve sıvı alımının durdurulması beslenme uzmanları tarafından öneriliyor. Ilık bir duş, sakin bir müzik veya kısa bir meditasyon da iyi gelebilir. Kaygılarla ilgili olumsuz duyguların ve düşüncelerin farkında olmak, egzersiz yapmak ve günlük rutinde sağlıklı beslenmek de uyku kalitesini olumlu yönde etkiliyor.”

Yeterli uyunmadığında düşünce ve duyguların daha da fazla olumsuzlaştığını, agresif davranışların fazlalaştığını ve hata yapma oranının da arttığını belirten Kurşun, uyku problemini olanların mutlaka destek almaları gerektiğini bildirdikten sonra şu açıklamada bulundu: “Kişiler, farkındalıklarını arttırmak, daha sağlıklı olmak ve bireyler arası ilişkilerini daha iyi yönetmek için gelişim odaklı profesyonel destek alabilirler. Özellikle psikolojik sorunlarda kişinin günlük yaşamını ve sağlığını ciddi bir şekilde etkilemeden, sorunun varlığına dair bir farkındalık oluştuğunda destek alması önemlidir. Uyku problemlerinin sağlığa bağlı nedenleri olabilir. Bu nedenle öncelikle mutlaka doktora görünmek gerek. Demir eksikliği, B12 eksikliği gibi durumlara bağlı uyku problemleri görülebilir. Öncelikle doktor tarafından organik nedenlerin elenmesi önemli. Eğer kişinin bedensel sağlığı ile ilgili bir problem yoksa bir klinik psikolog desteği istenebilir.” dedi ve konuşmasına son verdi.