Geleneksel taksi hizmetine alternatif olarak ortaya çıkan Uber erişim engeli getiren, ilk derece mahkemesi kararının İstinaf Mahkemesi tarafından kaldırılmasının ardından Uber’in İstanbul’a yeniden geldiğini iletti.

Uber’e Erişim engeli İstinaf Mahkemesi’nin kararına uygun olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) bağlı olarak faaliyet gösteren Erişim Sağlayıcıları Birliği (ESB) tarafından resmen kaldırıldı. Erişim engelinin ortadan kalkması ile Uber, Türkiye’de tekrar erişilebileceğini ve faaliyetlerine sarı taksiler ile çalışarak devam edeceklerini duyurdu.

Uber’in konu hakkındaki yazılı açıklaması şu şekilde oldu: , “Uber, İstanbul’da hizmet vermeye başladığı 2014 yılından itibaren, İstanbullular için popüler bir güvenli ulaşım seçeneği haline gelmiş ve Türkiye’de 4,5 milyondan fazla kişi tarafından indirilmiş ve kullanılmıştır. Erişim engelinin kalkması ile Uber uygulamasında UberTaksi hizmeti sunulabilecek. Uber uygulaması İstanbul’da 14 bin 500 taksi sürücüsü tarafından halihazırda kullanılmıştır.”

Twitter üzerinden ise,

“Uber’e Türkiye’de uygulanan erişim engeli mahkeme kararına uygun olarak bugün itibariyle resmen kaldırıldı! Tüm İstanbullulara tekrardan merhaba! #UberYeniden”

açıklamasında bulundular.