Trabzon ilimizde, koronavirüs aşılarının uygulanması için, hastaneler ve aile sağlığı merkezlerinde aşı odaları oluşturuldu. Koronavirüsten korunmak için Çin’de geliştirilen ve ithal edilen CoronaVac aşıları uygulanmaya başlanacak. İl Sağlık Müdürlükleri üzerinden hastanelere sevk edilen aşılar, ilk önce sağlık çalışanlarına uygulanacaktır. . Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (KEAH) koronavirüs aşılarının güvenli ve sorunsuz şekilde uygulanabilmesi için aşı odaları hazır. Hastanenin, Acil Servis’inin karşısında kurulan aşı uygulama merkezinde, aynı anda 20 vatandaşa hizmet sağlanabilecek.

Hastanenin taşıma kapasitesinin üstünde yoğunluk yaşandığı günlerde hastalara destek hizmeti amacıyla Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nce kurulan ‘Sahra hastanesi’, aşı uygulama merkezi haline geldi. Merkezde, aşı öncesi veya sonrasında olumsuzluk yaşanabilmesi durumunda vatandaşlara acil müdahale edilecek.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Süleyman Türedi, “Aşı içinde bulunduğumuz salgın sürecinin gidişatını engelleyebilecek, ekonomimizi düzeltebilecek elimizdeki en önemli silah. Sağlık sistemimizi rahatlatıp sağlık çalışanlarımızın daha güvenli ortamda çalışmalarını, halkımızın işine dönebilmesini, sosyal aktivitelerimize ve normalleşme adı altında gerçekleştiğimiz faaliyetlere dönebilmemizi sağlayacak en önemli silahımız aşıdır. Bu fırsatı iyi değerlendirmemiz lazım. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin halkına ücretsiz olarak sunduğu aşı fırsatını insanların değerlendirmesi, herhangi bir şekilde söylentilerle hareket etmeyip bilimi takip etmesini söylemek istiyorum.” şeklinde açıklamada bulundu. daha sonra aşı odaları hakkında bilgiler verdi ve ekledi: “Aşı uygulamalarında kullanacağımız halkımız için oluşturduğumuz alan 3 bölümden oluşuyor. Bekleme alanı, sekretarya alanı ve aşının uygulanacağı alanlardan oluşmakta” dedi. Aşı olmak isteyen vatandaşların Sağlık Bakanlığı’nın MHRS sistemiyle randevu alabileceğini söyleyen Başhekim Türedi, “Randevusunu alan vatandaşlarımız buraya gelip müracaat edecek. Sekretarya hizmetiyle birlikte kayıt işlemler yapıldıktan sonra şartları aşıya uygunsa aşı alanına alınarak aşılar gerçekleştirilecek.”