Konya ilimizin Karapınar ilçesinin Kayalı Mahallesi’nde toprak altında metan gazından kaynaklanarak çıkan ateş, çevrede panik yarattı. Muhtar Muharrem Güdal, şu şekilde açıklamada bulundu: , ”AFAD da gelip inceledi. Burası daha önce sazlık ve bataklık olduğundan su da kuruduğu için metan gaz kaynaklı ateş çıktığını söyledi. İncelemelerini yapıp, bu bölgede önlem alacaklarını söylediler.” şeklinde konuştu ve ekledi: ,

”Biz buradan ateşi çocukların ve çobanların yaktığını sanıp, dikkate almıyorduk. Sonra gelip baktık, gerçekten toprağın altında ateş vardı. Burası daha önce sazlık ve bataklıktı şimdi tamamen kurudu. AFAD’a haber verdik.” sözleri ile konuşmasına son verdi.

Bölgede yaşayanlardan biri olan Sadullah Özer ise ateşi gördüklerinde tedirgin olduklarını dile getirdi ve ekledi:  , ”Burada yer altında ateş olduğunu duyunca merak edip geldi. Bu bölgede Hasan Dağı var, doğal gaz olabilir veya başka bir şey olabilir, diye tedirgin olduk.”

Konya Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fetullah Arık da bölgenin sazlık ve bataklık olduğunu hatırlattı ve ekledi: ”Toprağın altından ateş çıkması gibi bu tip durumlar genellikle bataklık ortamlarda organik bileşiklerin çürümesi sonucu oluşan metan gazı birikimleri nedeniyle olur. Bu bölgede de aynı durum söz konusudur.” ifadeleri ile açıklamasını yaptı.