Pandemi sürecinde cenaze taşımacılığı ve defin işlemleri için kullanılan tabutlarda ‘sızdırmaya mahal vermeyecek şekilde olması’ şartı, tedbir almak için sadece bir kez kullanılması ve bulaşıcı hastalıktan vefat etmiş olanların tabutla defin edilmesinden ötürü satışlarda artış meydana geldi.

Eskiden, ‘cenazelerin içine konulan sandık’ olarak değerlendirilen tabutlar, taşıma sürecinden sonra temizlenip, başka definlerde de kullanılabilmekte idi. Koronavirüs sürecinde, cenaze taşıma prosedürüne göre ölüm sebebi bulaşıcı hastalık olan cenazelere ait tabutların kesinlikle lehimlenmiş, sıkıca kapatılmış ve sızdırmaya mahal vermeyecek şekilde olmasına dikkat edilmesi gerekti.

Antalya’da cenaze taşımacılığı ve defin hizmeti veren bir firmanın sahibi Murat Arslanoğlu, koronavirüs salgınının ardından cenaze taşıma prosedürünün güncellendiğini ve definde kullanılan tabut standardı uygulamasının yaygınlaştığını dile getirerek, “Cenazeyi tabuta koyduktan sonra galvanizin de lehimlenmesi gerekiyor. Galvaniz kaplı tabutun şehirlerarası veya yurt dışı cenaze transferinde, bulaşıcı hastalıktan vefat eden kişilerin cenazesinde mutlaka sızdırmazlığının sağlanması gerekiyor. Özellikle koronavirüs salgınının artmasından sonra cenazeler tabutla gömüldüğü için satışlarımızda artış oldu.” açıklamasında bulundu.

Antalya’nın ilçelerinde tabut satışı ve cenaze transferinde son 6 aydır artış yaşadıklarını bildiren Arslaoğlu, “Son aylarda içi galvaniz kaplı tabutların satışında yüzde 70 artış var. Antalya’nın tüm ilçelerine sızdırmaz tabut satıyoruz. Eskiden tek tabut birkaç defa kullanılıyordu. Bulaşıcı hastalıktan vefat edenler tabutla defnedildiği için artık defin işlemi galvaniz kaplı tek kullanımlık tabutlarla yapılıyor.” dedi.

2020 yılında Covid-19 nedeniyle bir sirkülasyon doğduğunu anlatan İnceay, şu açıklamayı yaptı: “Bu yüzden ahşap üretimine de girdik. Pandemi nedeniyle sızdırmaz tabutlar üretiyoruz. Eskiden turizm bölgesine çalışıyorduk. Şimdi de Covid-19 nedeniyle hastaların cenaze defin işlemlerini yapıyoruz.”

Tabutu öncelikle 2 parça halinde hazırladıklarını açıklayan İnceay, şöyle devam etti: “Bir gövde ve bir kapak olarak. Cenaze defnedilirken defin firmaları tarafından kapakları lehimlenerek, ahşap kapakları monte ediliyor. Normalde turizme çalışıyorduk, yılda 500 adet üretiyorduk. Yurt dışına değil, artık yurt içine yapıyoruz. “açıklamasını yaptı ve sözlerine son verdi.