Biryemekiste Youtube kanalındaki yemek videoları sayesinde, ünlenen Suat Durmuş, instagram paylaşımları sonucu restoranları takipçilerine tanıttı. Bu tanıtımı öğrencilerin lehine kullanan Durmuş, yaptığı anlaşma sonucu öğrencilere ücretsiz yemek olanağı tanıdı.

‘Erkekleri Mutfağa Sokan Adam’ olarak tanınan ve fenomen haline gelen Durmuş, ‘Biryemekiste’ kanalı sayesinde, Türkiye çapında yeme- içme sektöründe marka haline geldikten sonra restoran ziyaretlerinde yaptığı paylaşımlar sayesinde, restoranların ilgi odağı haline geldi. Geçen sene bu restoranlarla anlaşma yapmaya başladığını belirtti ve ekledi: “Ben aslında kendi yemeklerini yapan bir adamım fakat bu videoları çekmeden önce çok farklı, değişik mekanlarda yemek yiyordum. Youtube’da meşhur olduktan sonra bu mekanlara yine gitmeye devam ettim fakat mekanları paylaşınca gördüm ki bu mekanlar benim sayemde çok fazla etkileşim alıyor. Bilmeyen insanlar akın akın oraya gitmeye başladılar. Mekanların böyle faydalandığını görünce şöyle bir karar verdim. Burada madem mekanlar benim onları tanıtmamdan faydalanıyorlar o zaman onların da öğrencilere bir katkısı olsun dedim ve Türkiye’nin her yerinde gittiğim mekanlarla pazarlık yapmaya başladım. Pazarlık konumuz şu; “buraya kaç öğrenci göndereceğiz?” Ben aslında onların vicdanlarına seslendim. Onlar da bundan çok mutlu oldular. Çünkü herkes hayır yapmak ister ama doğru yere yapmak vicdanı rahatlatıyor. Bizim de burada seçtiğimiz alan öğrenciler oldu.”

Durmuş,

“Zengin ve fakir öğrenci ayırmam. Çünkü anasından babasından ayrı olan her öğrenci gurbette. Dolayısıyla adam çok zengin de olsa çok lüks arabaya da binse evine gelip yemek yapamıyor. Anne yemeği yiyemiyor. Bazı ünlü markalarla yaptığı sponsorluk anlaşmaları yaptım. Öğrencilerin evine gidip onlarla yemek hazırladık. Pandemi olmasaydı bu sene 50 bin öğrenciye yiyecek yardımı sağlama planımız vardı. Türkiye’de gezdiğim mekanlarda yaptığım pazarlık sonucu 2019 yılında Türkiye’nin değişik yerlerinden aşağı yukarı 30 bin civarında öğrenci gitti, restoranlarda yemek yedi. 30 bini görünce bu sene ‘çok daha fazlası olması lazım’ dedik. Eğer ki pandemi olmasaydı bu seneki hedefimiz 50 bindi. Ben 50 binden de fazla olacağına eminim ama pandemi bizi bağladı. İnşallah bu aşı çıkar ve biz tekrar normalleşirsek bunun acısını çıkartacağım, 60 bin öğrenci yapacağım.” sözlerini kullanarak, öğrencileri seçmesindeki sebebi açıkladı.