Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Merkez binası faaliyete geçmek ve Türk Sporu ve Türk Satrancına katkı sağlamak amacıyla açılmasına günler kaldı. Gençlik Ve Spor Bakanlığı’nın yardımlarıyla son halini almaya başlayan Merkez binasının geçici kabulü 5 Ocak 2021 tarihinde yapılmıştı. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Muharrem Kasapoğlu, Satranç Merkezi binasında incelemeler yaptı.

Uzun yıllardır yaşanmakta olan mali ve hukuki sorunlar sebebi ile satranç camiasının dilinden düşmeyen TSF’nin girişimleri ve Gençlik Ve Spor Bakanı sayesinde bütçe ve ödeneğe sahip oldu. Modern tasarımı ile dikkat çeken binada kitap kafe, turnuva salonları, kış bahçesi, açık satranç parkı, çalışma ofisleri, toplantı salonları, sergi alanları bulunmaktadır.

Bina Başkent’in Oran semtinde bulunması sebebi ile de dikkat çekmektedir.

Uzun yıllar süren uğraşların  Satranç Merkezi’ni faaliyete geçirmek için olduğunu söyleyen TSF Başkanı Gülkız Tulay, şu sözleri de ekledi ve konuşmasına son verdi.

“Uzun yıllardır başta hukuki ve mali sorunlar nedeniyle yapımına başlanamayan binamızın inşaatını tamamlayıp, satranç camiamızın hizmetine sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sayın Bakanımız Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun talimatı ile Satranç Merkezimizin ihale süreci Ocak 2020 tarihinde başlamıştı. Salgının getirdiği zor süreçleri de atlatarak 1 yıl gibi kısa bir sürede Satranç Merkezi inşaatında sona gelinmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Satranç Merkezimiz Türk sporuna ve satrancına büyük katkı verecek, federasyonumuz ve satranç camiamızın Ankara’daki fiziki mekan eksikliğini giderecek. Yaklaşık 1 milyon lisanslı sporcu sayısı ile örnek ve büyük başarılara imza atan federasyonumuzun kazanımları noktasında Satranç Merkezi binamızın bu günlere gelmesinde bizlere maddi ve manevi büyük destekler veren Gençlik ve Spor Bakanımız Sn. Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na teşekkürlerimizi bir borç biliriz. Ayrıca inşaat sürecini başından sonuna takip eden ve ciddi emekler veren Başkan Vekilimiz Av. Fatih Maden’e ve Yönetim Kurulu üyelerimize, sporcularımıza, antrenörlerimize, hakemlerimize, velilerimize, kulüplerimize teşekkür ediyorum. Satranç Merkezi binamızla daha da kurumsal bir yapıya kavuşacağımıza ve aynı zamanda  binamızda satranç sporu için dünya çapında ses getirecek önemli işlere imza atacağımıza olan inancım tamdır. Bu vesileyle Satranç Merkezimizin satranç camiamıza ve spor dünyamıza hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.”