Karabük ilinin, Osmanlı mirasıyla ünlü Safranbolu ilçesi, pandemi sürecinde beklenen iligiyi göremedi. Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, kültür turizminden anlayan turistlerin gelmesinin önemli olduğunu belirtti ve ekledi: “Gelenler gelip birkaç fotoğraf çekip buradan gidiyorlar. Buranın kıymetini bilen, özümseyecek, ruhunu anlayacak turistlerin gelmesini hedefliyoruz.”

Safranbolu’ya bu yıl gelen turistin sayısında azalma olduğunu ifade eden Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “2020 yılında turizmde bütün Türkiye’deki turisttik kentler etkilendi, Safranbolu da bunların içinde. 5’te 1 oranında düşmüş gelen turist sayısı. Tabii ki 2021 yılında biz bu süreci de nasıl tanıtımlar yaparız ve kaliteli turisti nasıl getiririz çalışmalarını yapıyoruz. Benim amacım buraya kaliteli turisti, sayı anlamında değil nitelik anlamında kaliteli turisti getirmek. Bu konuda çalışmalarımızı yapıyoruz.” ifadelerini kullanarak açıklamada bulundu.

Köse sözlerine tanıtım çalışmalarına başladıklarını belirterek başladı ve şöyle devam etti: “Turizmin ivme kazanması için çarşı bölgemizin alt yapısının mutlaka hazırlanması lazım. Yollarından, cephelerinden, tabelaların, araç parkına kadar bizim yapabileceğimiz bunlar. Bunun yanı sıra tanıtımlarla ilgili de fuarlara katılma çalışmaları yapıyoruz. Onlar için de stantlarımızı yeniliyoruz. Artık bilindik yıllardır kullanılan stantlar yerine, teknolojiye daha uygun Safranbolu’ya yakışan tanıtımlar ile ilgili danışman firmalarla görüşmelerimizi yapmaya başladık. Tanıtımımız da ve Safranbolu’nun alt yapısı da 2021 yılında büyük ölçüde hazır olmuş olacak.”

Safranbolu’yu anlayacak turistlerin gelmesini istediklerini iletti ve devam etti: “Benim sayılarla hiç işim yok. 1,5 milyon kişi gelir, 1,5 milyonun getirdiği geliri 100 bin ile de sağlayabilirsiniz. Safranbolu çok özel bir yer. Çok kalabalıkla bunu bütünleştirmek bana doğru gelmiyor. Daha nitelikli turistlerin, Avrupa’da biraz daha kültür turizminden anlayan turistlerin buraya gelmesi önemli. Safranbolu günübirlik gezilecek bir yer değil. Gelip ne yapacağız diyenlere ben şunu söylüyorum, Safranbolu’ya kültür turizmi için geliyorsanız 2 günde gezseniz bitiremezsiniz çünkü o kadar özellikli bir yer. Ama gelenler gelip birkaç fotoğraf çekip buradan gidiyorlar. Buranın kıymetini bilen, özümseyecek, ruhunu anlayacak turistlerin buraya gelmesini hedefliyoruz.” ifadeleri ile de konuşmasına son verdi.