İstanbul, Koç Topluluğu’nun satın alma şirketi Zer ve ileri analitik ile nesnelerin interneti alanlarında çözümler sunan KoçDigital iş birliği ile ilk olarak Kadıköy Anadolu Lisesi’nde düzenlenen robotik süreç otomasyonu ve yapay zekâ eğitimlerine 9’uncu sınıfta öğrenim gören 80 öğrenci katıldı.

Gençlerin dijital okur yazarlığını artırmayı amaçlayan eğitimler, 12 hafta süresince çevrimiçi olarak yapılıyor.  İçeriği Zer ve KoçDigital çalışanlarınca oluşturulan eğitimlere katılan öğrenciler, süreci tamamladıklarında katılım sertifikasını da alıyorlar.

Eğitimlerin gençlerin dijital okur yazarlığını artırırken, bununla birlikte geleceğin mesleklerini seçmelerinde rehber olacağını vurgulayan Zer A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Apak, 2021 yılında eğitimlerin yaygınlaştırılmasını amaçladıklarını belirtti. Apak,şu şekilde konuştu;  “Günümüz dünyasında her an eğitimlerde geçen kavramlarla kullanıcılar olarak karşılaşıyoruz. Ne kadarını biliyoruz ve anlıyoruz? Yeni neslin en erken dönemde teknolojik kavramlar ve süreçler ile tanışması, anlaması ve deneyimlemesi hem gelecek meslek seçimlerinde hem de aslında içine doğdukları teknoloji dünyasını anlayıp geliştirebilmelerinde etkili olacak. Bugün, tüm şirketler dijital dönüşümü konuşuyoruz, on yıl sonra dijital dönüşümü değil, teknolojiyi nasıl yakalarız hatta nasıl daha hızlı olabiliriz diye konuşacağız ve bu hızı yakalamak için yeni teknolojiler ve araçlar geliştirecek yetkin insan kaynağı arayacağız. Kaynağımız işte bu eğitimleri alan gençlerimiz olacak.”

KoçDigital Şirket Müdürü Önder Kaplancık da Zer ile gerçekleştirdikleri iş birliği ile Tükiye’nin geleceği öğrencilere ulaşmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyleyerek, sözlerine şöyle devam etti;

“Günümüzde rekabetçiliğin kurallarını, büyük ölçüde, kurumların dijital dönüşümdeki başarıları belirliyor. Başarılı bir dijital dönüşümün birinci şartı ise nitelikli insan kaynağının gelişiminden geçiyor. Dijital dönüşümde yaşanan bu sıçrama, değişen meslekler, hayatımıza giren yeni iş alanları eğitimini sürdüren bütün genç arkadaşlarımızın geleceğini yakından ilgilendiriyor. Nesnelerin interneti, ileri analitik, yapay zekâ, büyük veri gibi yenilikçi teknolojilerin daha çok ön plana çıktığı bir dönem yaşıyoruz. Dileğimiz, bu yenilikçi teknolojiler ile ilgili genç nesillerde farkındalık oluşturmak; geleceğin veri analistleri, veri bilimcileri, yapay zekâ ve makine öğrenme uzmanları, robotik mühendislerinin yetişmesine katkı sağlamaktır.”