Türkiye’nin Patent Haritası Raporu hakkında değerlendirme yapan  Prof. Dr. Haluk Selim, şu şekilde konuştu: “ En çok patent başvurusu olan üniversiteler arasında İstanbul Üniversitesi, İstanbul Gelişim Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi olduğunu söyledi. Vakıf üniversitesinin patent başvuru sıralamasında ikinci olmasının önemine dikkat çeken Selim, “Patent başvuruları için finans desteği çok önemli. Üniversitelere patent başvurularıyla ilgili finans desteğinin sağlanması lazım. Vakıf üniversiteleri burada ön planda ama devlet üniversiteleri biraz geride kalıyor.”

Geçtiğimiz yıl nisan aylarında açıklamada bulunulan Patent Effect’in hazırladığı ‘Türkiye’nin Patent Haritası Raporu’nda üniversitelerin patent lisanslama yetkinliğine dair kapsamlı bilgiler de yer aldı. En çok patent başvurusu olan üniversiteler arasında ilk sırada 549 patent ile İstanbul Üniversitesi yer aldı. 479 patent ile ikinci sırada İstanbul Gelişim Üniversitesi, 133 patent ile de İstanbul Teknik Üniversitesi üçüncü sıraya yerleşti. Son dönemde dünyada pandeminin de etkisiyle patent başvurularında yüzde 10’luk bir azalış olduğuna dikkat çeken İstanbul Gelişim Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Selim, “Patent yeniden bir şeyi ortaya çıkarmak ya da yeni bir buluştur. Dolayısıyla çok önemli çalışmaların göstergesi olarak kabul ediliyor. Finans desteği patent başvuruları için çok önemli. İGÜ, bu finans desteğini sağlamış üniversite olarak ikinci sırada yer alıyor” diye konuşmasına devam etti.

Patent başvurularında sağlığın ön planda olduğunu söyleyen Prof. Dr. Haluk Selim, “Patentle ilgili sağlık ve biyomedikal malzemeyle ilgili çalışmalar ilk sırada yer alıyor. Ardından yapay zekâ-robotik çalışmaları ön planda. Diğer bir çalışma ise dijitalleşme ile ilgili. Üniversiteler artık biyomedikal malzemelere yöneldiler özellikle nano boyutta çalışmalar artış gösterdi. Sanayi ve teknolojide özellikle savunma sanayii ön planda. Bütün bunlar dijitalleşme, yapay zeka ve diğer çalışmalar endüstri 4.0’ı gösteriyor. Endüstri 4.0 2010’lu yıllardan sonra geçiş yapıldı ama özellikle nesnelerin interneti, hizmetlerin interneti gibi birçok konularda endüstri 4.0’a doğru evrilmiş durumda” diye ifade etti.