Öğrencilerin başarısını arttırmak için öğretmenlere yönelik ‘Akran Öğreticiliği’ el kitabı, Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlandı.

MEB tarafından hazırlanan öğretmenlere yönelik kitabın ikinci serisi de erişime sunulmuştur. MEB’den yapılan açıklamada, serinin ilk kitabında ‘Çocukların öğrenme sürecine ayna tutmak için geri bildirim verme yöntemi öğretmenler tarafından nasıl en etkin şekilde kullanılır?’ sorusunun, ikinci kitabında ise ‘Akran öğreticiliği, öğretmen rehberliğinde planlı ve yapılandırılmış bir şekilde uygulandığında nasıl etkili bir öğretim stratejisine dönüşür?’ sorusunun yanıtlandığı belirtilmiştir.

HAYDİ EN İYİ YAPTIĞINI ARKADAŞINA ÖĞRET

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmek ve öğrenmenin birbirinden bağımsız süreçler olmadığını belirterek, “Biz öğretmenler gibi çocuklarımız da öğretirken daha çok öğreniyor. Her çocuğun başarılı olduğu alan, yetenekleri farklıdır. Birine ‘Haydi, bu en iyi yaptığını arkadaşına sen öğret’ dediğinizde çok güzel bir öğretmen olur. Öğretenin sorumluluk duygusu, özgüveni gelişir; öğrenen, eğlenerek daha kalıcı öğrenir. Bu yönteme ilişkin yapılmış pek çok uluslararası çalışmayı derleyerek ‘Neden ve nasıl akran öğreticiliği’ sorularına yanıt vermeye çalıştık. Meslektaşlarıma ve çocuklarıma katkı sunmasını diliyorum” dedi.