Diyarbakır ilinde, PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen 184 ailenin HDP binası önündeki oturma eylemi, 497’nci günde de devam etmektedir. Diyarbakır ilinde 2015 yılında 15 yaşındayken, kaçırılan oğlu Özkan için eylemini sürdüren Süleyman Aydın, HDP’nin Kürtleri temsil etmediğini söyleyerek, şu şekilde konuşmasına devam etti;  “HDP milletvekilleri, çocuklarını Avrupa’ya gönderiyor; Kürt ailelerinin çocuklarını da mağaralarda ölüme mahkum ediyor. Artık Kürt ailelere vekillik yapın. Nereye kadar Kandil’e vekillik yapacaksınız?”

Geçen yıl Diyarbakır ilinde yaşayan Mehmet Akar, 21 Ağustos’ta ortadan kayboldu. Annesi Hacire Akar, 1 gün sonra HDP Diyarbakır il binası önüne gelerek, oğlunun HDP’liler tarafından dağa kaçırıldığını söyledi, anne Akar, il binası önünde oturma eylemi başlattı. Eylemin 3’üncü gününde bulunan Mehmet Akar, mahkemece ev hapsiyle cezalandırıldı. Oğluna kavuşan ve eylemine son veren Hacire Akar, çocukları kayıp annelere seslendi. Hatice Akar’ın çocuğuna kavuşması üzerine, çocukları terör örgütü PKK tarafından kaçırılan aileler için ışık oldu. Akar’ın çağrısıyla harekete geçen çocukları kayıp aileler, geçen yıl 3 Eylül’de HDP binası önünde oturma eylemine başladı.

Diyarbakır’dan  kaçırılan oğlu Özkan için HDP il binası önündeki oturma eylemini sürdüren Süleyman Aydın, HDP’nin Kürtleri temsil etmediğini belirtti. Aydın, şu şekilde konuştu; “Biz burada durduğumuz müddetçe HDP, eylemimizden rahatsızlık duyuyor. Artık 15 yaşındaki çocukları dağa gönderemiyorlar. Biz burada hakkımız olan evlatlarımızı istiyoruz. Biz diyoruz ki ‘Çocuklarımızı artık dağa göndermeyin. Çocuklarımızı bize geri gönderin’. HDP, ‘Bizim 6 milyon seçmenimiz var’ diyor. 6 milyon seçmen size oy verdi. ‘Çocuklarımızı dağa götürün’ mü dedi? Maalesef, HDP sözünde durmadı. Kürt halkına sahip çıkmadı. Bu halka zulmetti. 15 yaşındaki çocukların ne işi var dağda? HDP milletvekilleri, çocuklarını Avrupa’ya gönderiyor; Kürt ailelerin çocuklarını da mağaralarda ölüme mahkum ediyor. Artık Kürt ailelere vekillik yapın. Nereye kadar Kandil’e vekillik yapacaksınız? Biz eylemimizde kararlıyız. HDP, nasıl çocuklarımızı dağa götürmüşse öyle de getirsin. Ya çocuklarımız ya da biz de burada öleceğiz.”