Akşehir Belediyesi’nin hazırlamış olduğu proje dahilinde, Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı(KOP) ile birlikte yürütülen Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü Projesi içinde yer almakta olan Nasreddin Hoca Evi’nin restarasyonu tamamlanmıştır.

Anadolu’ daki yüzlerce yıllık sözlü mizah kültürünün baş kahramanı; Nasreddin Hoca hayatını geçirdiği ve hayata gözlerini yumduğu yerde. Akşehir’de bu proje ile yaşatılacak.

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, evde 18 fıkranın canlandırıldığını, heykeller ve silikonlardan oluşan o döneme ait malzemelerin teşhir edeceğini belirtti ve ekledi: ”Şu an için fıkra canlandırmaları ile ilgili realisttik silikon heykel çalışmaları sürüyor. Bunlar tamamlandığında evin içerisinde 18 fıkranın canlandırıldığı realisttik silikon heykeller ve Nasreddin Hoca dönemine ait malzemeler ile teşhir edilecek. Ayrıca çeşitli bilgiler, panolar vasıtasıyla da Hocamızın fıkraları anlatılacak. Bahçesinde ise insanların hoşça vakit geçirebileceği alanlar, yürüyüş yolları, havuz ve dinleme amaçlı bölümler bulunacak. Nasreddin Hocamızın evi, yaz aylarında değerli hemşehrilerimizin ve Akşehir’e gelen misafirlerimizin ziyaretine açılmış olacak” şeklinde açıklama yaparak konuşmasına son verdi.