İzmir ilinde  motosikletli kuryeler, Karşıyaka ilçesindeki bazı sitelere motosikletleriyle girmelerinin yasaklamasına tepki gösterdi. Uygulamaya son verilmesini isteyen Karşıyaka Motorlu Kuryeler Derneği Başkanı Batuhan Bursalı, sözlerini şu şekilde ifade etti; “Bize ikinci sınıf insan muamelesi yapılmasın. Arabalı kuryeler site içlerine alınıyorsa bizler de siteye motosikletlerimizle girelim.”

Karşıyaka ilçesine bağlı Mavişehir Mahallesi’ndeki bazı sitelerde, sipariş getiren kuryelerin motosikletleriyle içeri girişleri yasaklandı. Motosikletlerini park edip, teslimat yapan kuryeler ise karara tepki gösterdi ve bir sitenin önünde açıklama yapan kuryeler, bu karardan dönülmesini istedi. Motosikletlerinin kornalarını çalan kuryeler adına açıklama yapan Karşıyaka Motorlu Kuryeler Derneği Başkanı Batuhan Bursalı, şu şekilde söyledi; “Özellikle pandemi döneminde siparişlerimiz oldukça arttığı için teslimat sürelerinde sıkıntılar yaşıyoruz. Bunların yanı sıra özellikle Mavişehir’de bulunan bazı site yönetimlerinin aldığı kararlar bizi daha da üzüyor. Aldıkları karara göre motorlu kuryeleri içeri almıyorlar. Motosikletlerimizi güvenlik noktasında bırakıp sipariş veren daireye yürüyoruz. Hem sıcak ürün hem de ağır ürünler taşıyoruz ve site içine motosikletlerimizle giremediğimiz için zaman kaybediyoruz. Kaybettiğimiz zamanı telafi edebilmek için de teslimat sürelerinde canımızdan oluyoruz.”

Çifte standarda maruz kaldıklarını savunan Bursalı, sözlerine şöyle devam etti;   “Siparişi aldıktan sonra site önüne geliyoruz. HES kodu ve bilgilerimizi veriyoruz. Ardından motosikletimizi koyup, yürüyerek paketi teslim ediyoruz. Biz buna karşı çıkıyoruz. Geçmiş yıllarda yaşanan bazı olumsuz olaylardan ötürü ceza hepimize kesiliyor. Bir kişinin hatası herkese kesilmesin. Bize ikinci sınıf insan muamelesi yapılmasın. Arabalı kuryeler site içlerine alınıyorsa bizler de siteye motosikletlerimizle girelim.”

Kurye Serdar Pehlivan, pandemi döneminde oldukça yoğun çalıştıklarını vurgulayarak, şöyle bir  konuşma yaptı; “Mavişehir’de bir siteye sipariş bırakmak, kuryenin ortalama 15-16 dakikasını alıyor. Orada harcadığımız zamanı yolda telafi etmeye çalışıyoruz. Paket gecikince de şikayet alıyoruz. Bir kuryeyi saatte en fazla üç pakete gönderebilirsiniz. Ancak 20 dakikasını bir sitede harcayan kurye ya yolda hız yapacak ya da diğer paketleri geciktirecek. Aramızda hatalar yapanlar olmuş olabilir. Ancak hata yapan arkadaşların uyarılması gerekmektedir. Ceza yapan cezasını kendi çekmeli. Pandemi sebebiyle insanlar evden çıkmıyor ve sipariş veriyor. İşlerimiz bu yüzden oldukça yoğun. Bizler bu dönemde elimizden gelenin fazlasını yapmaya gayret ediyoruz ve site sakinlerinden de bizlere yardımcı olmalarını bekliyoruz.”