Antalya ilimizde Düden Şelalesi’nin döküldüğü yerin yüz metre aşağısındaki kaynak çıkış noktasında meydana gelen köpüğün neden oluştuğunun belirlenmesi adına numune alındı.

Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Çevre Yönetim ve Denetim Şube Müdürlüğü denetim ekibi, numune almak için bugün bölgeye geldi.  Mühendis Şahin Göçer ve Biyolog Dicle Tuzcu, alınan numuneleri mühürledi ve paketledi. Şahin Göçer su numunelerinin incelendiğini belirtti ve ekledi: “Düden çayındaki köpürme ve kokudan kayaklı numunelerimizi aldık. Yetkili laboratuvarda detaylı analizin yapılmasını ve sonuçların çıkmasını bekleyeceğiz. Daha önceki denetlemelerimizde böyle bir köpürme ve koku gözlemlemedim. Burada bir hayli köpüklenme ve koku var.” ifadeleri ile açıklamada bulundu.

Suyun çıkış noktasının hemen yanında alabalık yetiştirme çiftliğinde ise köpüklü su sebebi ile havuzların boşaltıldığı, balıkların yıllar içinde telef oldukları ortaya çıktı. Resul Omay, köpüren su nedeniyle son 5-6 yıl içinde 25 bine yakın balığın yetiştirme havuzları içinde telef olduklarını iletti ve ekledi: “Biz burada balık yetiştiriciliği yapıyoruz. Havuzlarımız şu an boş. Bu köpüklü suyu havuzlara verip yavru yetiştirme şansımız yok. Hatta bu dönem alabalık yavrularının gelişme zamanı. Fakat sadece yavrular için yapılan 5 havuzu tamamen boşaltmak zorunda kaldık. Balık üretimini durdurduk. Çünkü bu su içinde balıklar ölüyor. Şu an çiftlikte sadece sazan balıkları var. Onlar da kirli suya dayanıklı balıklar. Son günlerde onlar da ölmeye başladı.”

İsmail Bilgili ise, su çıkış noktasında restoranı olduğunu ve bu suyu yıllar önce içebildiklerini açıkladı ardından, “Şimdi bırakın içmeyi, hayvanlarımızı suya salamıyoruz.” ifadesini kullandı.

Genellikle, yağmur ve fırtına uyarısında bulunulduğu zaman bir elin vanayı açarcasına bu akıntıya neden olduğunu belirten Bilgili, “Burası aile yerimiz. Yıllardır bu suyun yanında yaşıyoruz. Gençliğimde içtiğimiz, yüzdüğümüz Düden suyunun ne hale geldiğini görmek içimi acıtıyor. Bahçemizde yaşayan kazları ve ördekleri ayaklarından bağlamak zorunda kaldım. Suya girip zehirlenmelerini veya hasta olmalarını istemiyorum.” şeklinde açıklamada bulundu.