Yalova Hakkında Bilgiler

#1
Bursa ve Kocaeli’yle komşu olan, Türkiye’nin yüzölçümü en küçük ve en yeni illerinden biri olan Yalova, İstanbul’un yanı başında, her an küçük kaçamaklar ve kafa dinlemek isteyenler için saklı bir cennettir. Marmara’nın incisi diye anılan Yalova, kaplıcaları, denizi, yeşili ve tarihi eserleriyle ünlüdür.

Yalova Neden Önemlidir?

 • Kaplıca konusunda Türkiye’nin sayılı yerlerinden olan Armutlu Kaplıcası, kış aylarında mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.
 • Kış aylarında ayrıca avcılık sporu için de tercih edilen bölgelerdendir.
 • Sudüşen şelalesi’nin eşsiz manzarası, soğuk ve temiz suyu, ayrıca bol oksijeni için ziyaret edilmesi gerek bölgede, Erikli Şelalesi,Erikli Yaylası ve Delmece Yaylası, Dipsiz Göl ve Harmankaya Tabiat Parkı da ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.
 • Marmara Bölgesi’nin en temiz denizine sahip olan Çınarcık Plajı ziyaret edilmeli ve şahane denizinde yüzülmeden dönülmemelidir.
 • Yumurta Tiridi, Yalova Köftesi, Kara Lahana Yemeği, Yaprak Pidesi, Milföylü Yalova Kebabı ve Papara gibi değişik yemekleri olan Yalova, farklı lezzetler tatmak isteyenler için güzel bir duraktır.
 • Verimli ve bereketli ovalara sahip olan Yalova’da, arpa, zeytin, şeftali, domates, salatalık, kültür mantarı, çilek, buğday, kızılcık, fiğ, kiraz, armut, lahana, marul ve fasulye gibi birçok tarımsal ürün yetiştirilebilir. Adını da zaten bu nedenle ‘yalı’ ve ‘ova’ kelimelerinin birleşiminden almış olan Yalova’nın meşhur elması, üzümü, kivisini tatmak ve süs bitkilerini görmek gereklidir.
 • Rüstempaşa Camii, Hacı Ali Paşa Cami, Valide Hamamı, Yalova Kağıthanesi, Yalova Açık Hava Müzesi, Beş Melek Kilisesi, Hersekzade Ahmet Paşa Külliyesi, Kurşunlu Hamamı, Kara Kilise, Çobankale Kaya Anıtı, Aşıklar Çeşmesi, Yaver Köşkü ve Üç Azizeler görülmeye değer tarihi eserleridir.
 • Armutlu, Çiftlikköy, Altınova, Termal ve Çınarcık, birbirinden güzel, görülmeye değer ilçeleridir.
 • Ayrıca Atatürk’ün kenti diye anılan Yalova’da, Atatürk’ün hakkında ‘ağacın dalını kesmeyin, köşkü kaydırın’ diye bir söylemi bulunan, bunun üzerine altına yerleştirilen rayla yaklaşık 5 metre ilerletilmiş olan , meşhur Yürüyen Köşk bulunmaktadır.
 • Kayın, meşe, gürgen, kızılcık, kestane ve ıhlamur ağaçlarının bollukla bulunduğu Yalova, bölgenin büyük ölçüde odun ve kereste ihtiyacını karşılamaktadır.
 • Ayrıca İzel, Şebnem Ferah, İbrahim Kutluay ve Mehmet Okurgibi isimler de Yalova doğumludur.
 • Yalova’nın bir de valisi meşhurdur.


Yazın da kışın da sıklıkla ziyaret edilebilecek olan Yalova, büyük şehirlere çok yakın fakat o keşmekeşten çok uzak, sakin, dingin ve huzur dolu bir ortamdır. Kafa dinlemek ve küçük bir nefes almak için tercih edilen duraklardan olan Yalova, doğası, havası, denizi ve tarihi dokusuyla Marmara’nın vazgeçilmez tatil beldelerindendir.

Yalova Altınova ilçesi mahalleleri
Altınkent Mahallesi, Denizgören Mahallesi, Fatih Mahallesi, Hersek Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, Merkez Mahallesi, Şehitlik Mahallesi

Yalova Armutlu ilçesi mahalleleri
50. Yıl Mahallesi, Bayır Mahallesi, Karşıyaka Mahallesi

Yalova Çiftlikköy ilçesi mahalleleri
500 Evler Mahallesi, Çiftlik Mahallesi, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi, Sahil Mahallesi, Siteler Mahallesi, Sultaniye Mahallesi, Taşköprü Merkez Mahallesi, Taşköprü Yeni Mahallesi

Yalova Merkez ilçesi mahalleleri
Adnan Menderes Mahallesi, Bağlarbaşı Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi, Bayraktepe Mahallesi, Dere Mahallesi, Fevzi Çakmak Mahallesi, Gazi Osman Paşa Mahallesi, İsmet Paşa Mahallesi, Kazım Karabekir Mahallesi, Merkez Mahallesi, Mustafa Kemal Paşa Mahallesi, Özden Mahallesi, Paşakent Mahallesi, Rüstem Paşa Mahallesi, Süleyman Bey Mahallesi

Yalova Termal ilçesi mahalleleri
Gökçedere Mahallesi, Ovezpınar Mahallesi
 
Yukarı