Uşak Hakkında Bilgiler

#1
Kütahya, Afyon, Manisa ve Denizli’yle komşuluğu bulunan 64.ilimiz, İç Anadolu ve Ege Bölgesi arasında bir geçiş noktasıdır. Güzargahla birlikte, iklim anlamında da bu iki bölge arasında geçiş noktasında olan il, hem karasal iklimin, hem de Akdeniz ikliminin özelliklerini taşır. Şehirde bulunan Uşak Üniversitesi sayesinde, birçok öğrencinin kente gelişi genellikle Ege ve Anadolu arasındaki karayoluyla, demir yoluyla ya da Uşak Havalimanı’nı kullanan hava yoluyla yapılmaktadır.

Uşağı Görmek İçin 14 Neden

 • Milat öncesinden itibaren kapılarını birçok kültüre açmış olan Uşak, Hititlerden, Friglerden, Lidyalılardan, İonlardan, Perslerden, Bizanslılardan ve tabiî ki Türklerden birçok izler taşır. İlk yerleşim izlerinin taa Bronz çağına dayandığı il, bir tarih ve kültür şehridir. Lidyalılar parayı ve sahte para yapmaya çalışırken yanlışlıkla ortaya çıkan ağdayı, bu bölgede yaşam sürerken bulmuşlardır.
 • Katip Çelebi’nin dere içinde kaleli şehir diye bahsettiği Uşak, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesine’de ticaret merkezi olarak geçmiştir. Burada belirtildiği üzere birçok han, hamam, cami, mescit gibi eserlerin bulunduğu şehir, önemli belgele geçecek kadar değerlidir.
 • 1894 yılında meydana gelen büyük yangın ile neredeyse tamamı yanmış olan il, zaman içerisinde yeniden yapılansa da tarihi dokusunu büyük ölçüde korumayı başarmıştır.
 • Uzun zaman Müslüman, Rum ve Ermenilerin bir arada yaşadığı şehir, etnik çeşitliliğini hala sürdürmektedir.
 • Tarhana Çorbası, Yumurta Sızdırması, Ciğerli Bulgur, Döndürme, Arap aşı, Keşkek, Alacatene, Köpük Helva, Höşmerim Döndürme, Gül Peksimeti, Ciğer Sarma, Farkalla, Kıymalı Enginar Dolması, Demir Tatlısı, Çömlek Eti, Etli Biber Dolması, Pirinç Köfte, Taş Kapama, Uşak Böreği, Cendere Tatlısı, Muska Böreği, Salatalık Yemeği, Kıymalı Puf Böreği, Katmer, Yağlı Gevrek, Ilıbada Dolması ve Tahin Helva gibi acayip lezzetli tatların bulunduğu kent, boğazına düşkün olanlar tarafından muhakkak ziyaret edilmelidir.
 • Her Nisan, yurt çapında ilgi gören cirit müsabakalarının düzenlendiği, ata sporuna sahip çıkan bir şehirdir.
 • Ege bölgesinin tarihi ve geleneksel zeybek oyununun en iyilerinden birinin izlenebileceği hatta öğrenilebileceği yerlerden biridir.
 • İplik, bez, elyaf, battaniye, deri, seramik, halı ve kilim üretimi yapılan ve bu üretimlerde organik kök boya kullanılan, sanayi bölgelerinin oluşu, şehrin büyük oranda bir sanayileşmeye ev sahipliği yaptığının, büyük bir ticaret merkezi olduğunun kanıtıdır. Aynı zamanda dekorasyon eşyaları ve hediyelik eşya seçimi için en ideal adreslerden birisidir.
 • Şehir merkezi, Ankara-İzmirkarayolu üzerinde bulunduğundan, Anadolu’dan İzmir’e karayoluyla seyahat eden herkes Uşak’tan geçmektedir. Bu durum şehrin, mola, konaklama ve hediyelik eşya alışverişi için önemli bir nokta haline gelmesinde rol oynamıştır. Uşak ziyaretinizde ya da Uşak’tan geçeceğiniz seyahatlerinizde, lezzetli yemekler yiyebileceğiniz yol üstü restoranlara mutlaka uğramalısınız.
 • Uşak Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen taş, toprak ve cam eserleri, altın ve gümüşten yapılmış çeşitli ziynet eşyalarını, bronz ve altın sikkeleri ve Karun Hazinelerini görmek, Atatürk ve Etnoğrafya Müzesi’nde sergilenen Atatürk’ün Uşakta kaldığı yılarla ilişkin eşyaları, yöreye ait halı ve kilim gibi eserleri görmek şansını yakalayabilirsiniz.
 • Günümüzde sarraflar çarşısı olarak kullanılan, restore edilmiş tarihi bedesteni, Ulu Cami ve Burma Cami gibi sanat eserlerini ve Cumhuriyetin ilk yıllarında inşa edilmiş olan, Osmanlı mimarisi çizgilerindeki tarihi yapıları ziyaret etmek keyif verici olabilir.
 • Türkiye’nin en büyük Kurtuluş Savaşı anıtı da Uşak’ta bulunmaktadır.
 • Uşak ayrıca Türkiye’de elektriği kullanan ilk şehir olma özelliği taşımaktadır ve ilk şeker fabrikası burada kurulmuştur. Bu bilgiler ziyaretiniz için gereklimidir bilemeyiz ama, Dünyanın en büyük ikinci kanyonunun da bu ilde yer alması, her dönemde birçok yerli ve yabancı turisti ağırlamasına neden olmuştur bilesiniz.
 • Banaz, Eşme, Karahallı, Sivaslı ve Ulubey de Uşak ilinin önemli ilçeleridir, Uşak ziyaretiniz sonrasında buraları da görmedik, duymadık demeyin.
Uşak Banaz ilçesi mahalleleri
31 Ağustos Mahallesi, Barış Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Dilek Mahallesi, Emek Mahallesi, Hamamboğazı Mahallesi, İslam Mahallesi, Şehitler Mahallesi

Uşak Eşme ilçesi mahalleleri
Elvanlar Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, İstasyon Mahallesi, İstiklal Mahallesi, Kemer Mahallesi, Şehitalibey Mahallesi, Üçeylül Mahallesi, Yıldırımlar Mahallesi

Uşak Karahallı ilçesi mahalleleri
Boğaz Mahallesi, Dere Mahallesi, Konak Mahallesi, Yeni Mahallesi

Uşak Merkez ilçesi mahalleleri
Atatürk Mahallesi, Aybey Mahallesi, Bozkurt Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Dikilitaş Mahallesi, Durak Mahallesi, Elmalıdere Mahallesi, Fatih Mahallesi, Fevzi Çakmak Mahallesi, Işık Mahallesi, İslice Mahallesi, Karaağaç Mahallesi, Karakuyu Mahallesi, Kemalöz Mahallesi, Köme Mahallesi, Kurşunluk Mahallesi, Kurtuluş Mahallesi, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi, Özdemir Mahallesi, Sarayaltı Mahallesi, Tekstil Osb Mahallesi, Ünalan Mahallesi

Uşak Sivaslı ilçesi mahalleleri
Akıncılar Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Dedeballar Mahallesi, Evrenli Mahallesi, Fatih Mahallesi, Fevzi Çakmak Mahallesi, Gölbahçe Mahallesi, Gülbey Mahallesi, Konak Mahallesi, Pınar Mahallesi, Yıldıztepe Mahallesi

Uşak Ulubey ilçesi mahalleleri
Aşağı Mahallesi, Camikebir Mahallesi, Dilaver Mahallesi, Emirler Mahallesi, Gölbaşı Mahallesi, Üyükbaşı Mahallesi
 
Yukarı