Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Polat’ın göreve gelmesinden hemen sonra Beşiktaş’ın simge yayını haline gelen b+ dergisi 2020 yılında yayın hayatına adımını atmıştı. Kentin kültürünü ve ruhunu yansıtan b+ dergisinin yeni sayısı çıktı.

Dergi takipçilerinin ‘dergilik’ uygulaması ile de ulaşım imkanı sağladığı yeni sayıda Beşiktaş’ın sanat ve edebiyat ilişkisini farklı yönlerde ele almaktadır. Son sayıda Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat da şu açıklamada bulundu: ‘’2020’de tüm olumsuzluklara rağmen, Beşiktaş’ta yükselen dayanışma ruhu yarınlarımıza dair en büyük umut kaynağımız. Birlikte hareket ettiğimizde aşamayacağımız engel olmadığını gördük. Beşiktaş’ta birlikteliğimizden aldığımız güçle yeni bir hayat inşa ediyor ve yarına umutla bakıyoruz.’’ İfadelerini kullanarak tebriklerini iletti.

B+’nın Yayın Yönetmeni Görkem Kızılkayak’ın ‘’Şairin Kent Rehberi” başlıklı yazısı Beşiktaş’ı, Behçet Necatigil, Orhan Veli, Yahya Kemal gibi şair ve edebiyatçılarımızın dizeleri ve tanıklıklarıyla anlatmaktadır.  Land Art (Kırsal Sanat) sanatçısı Saype “Beyond Walls-Duvarların Ötesi” projesi kapsamında Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü Bahçesi, Beykoz Çayırı ve Atatürk Köprüsü’ne bağlı bulunan yüzen platformda üç ayrı esere imza atmıştı.  Saype hem projesinin doğuşunu hem de çalışmalarını projenin mimarlarından biri olan Görkem Kızılkayak’a anlattı. Belediye’nin desteklediği projenin bir diğer destekçisi ise İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu oldu.  Başkonsolos Julien Thöni’ de İstanbul izlenimlerini, İsviçre-Türkiye arasındaki ticari ve kültürel ilişkileri ayrıca planladığı projeleri anlattı. Heykel sanatı ile ilgili çalışmalar da sayıda mevcuttur.

B+’nın her sayısında detaylıca incelediği semt Yıldız oldu. Semtin ihtişamlı tarihine rağmen ücra yerlerinde yaşayan yavaş yavaş akan hayat detaylı bir şekilde dergide anlatılacak. Beşiktaş’ın köklü spor kulüplerinden olan Yıldız Spor’un hikâyesi, Beşiktaşlı efsane futbolcu Refik Osman Top’un ve Beşiktaşlı Tarihçi Cavid Baysun’un hayat öyküsü de b+ dergisinin özel konuları arasında. Bu sayının bisiklet rotasının başlığı ise Yokuştaş oldu. Aydan Çelik, Dolmabahçe’den Aşiyan’a kıyıdan giden rotayı bu sefer bisikletle yokuşları bazen tırmanarak bazen inerek okurlar için aşarak haritaladı.

Belediye, Kovid-19 mücadelesi kapsamında salgından en fazla etkilenen komşularının yanında olmak için çabalamıştı. Salgının en yoğun günlerinin yaşandığı bu dönemde; Belediye, tüm hizmetlerinin yanında Saha Çözüm Hareketi’ni başlattı. Alanında uzman kişilerden oluşturulan ve vatandaşların sorunlarını bizzat yerinde dinleyerek çözüm üreten ekiplerin çalışmaları ve yeni hizmete giren Kadın Dayanışma ve Yaşam Merkezi ile ilgili bilgiler de derginin son sayısının konuları arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra ‘Virüs ve Uygarlık’ başlıklı makalede çağımızın filozoflarının ve felsefecilerinin koronavirüs ile ilgili yorumunu sayfalarımızın arasında bulacaksınız.