Antalya’da yaşayan 1972 doğumlu Şükran Cankurtaran, ailesi ile vakit geçirdiği esnada aniden rahatsızlanması sonucu kaldırıldığı hastanede yüksek tansiyona bağlı beyin kanamasından yaşamını yitirdi. Cankurtaran’ın vasiyeti üzerine 4 kişiye hayat oldu. Cankurtaran’ın eşi Şenol Cankurtaran, “ Eşim Şükran ölmeden önce vasiyet etmiş, organlarını bağışlamıştı. Vasiyetini yerine getirdim organları 4 hastaya çare oldu” dedi.

Şükran Cankurtaran, bir firmanın insan kaynakları bölümünde yönetici olarak çalışıyordu, 40 gün önce emekli olmuştu. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması sonrasında yaşamını yitirdi. Hastanenin Organ Nakli Koordinasyon Sorumlusu Nilgün Bilal, Şükran Cankurtaran’ın organlarının bağışlandığını ifade etti. Cankurtaran’ın organlarının, karaciğer bekleyen 62 yaşında olan erkek hasta M.P’ ye, böbreklerinden rahatsız 55 yaşındaki H.G’ ye ve 32 yaşındaki erkek hasta F.Y’ ye nakledildi. Kornealar ise bekleyen diğer hastalara nakledildi. Şükran Cankurtaran’ın akciğeri ise Ankara Şehir Hastanesi’nde organ yetmezliği yaşayan 51 yaşındaki H.G’ ye nakledildi.

4 çocuk annesi olan Şükran Cankurtaran’ın eşi avukat Şenol Cankurtaran, eşinin iyilik dolu, doğrudan şaşmayan, vicdanlı, güzel ahlak sahibi, çalışkan olduğunu ifade etti ve aynı zamanda eşi, “Sohbetlerimizde eşimle öldüğümüzde organlarımızın başka bedenlerde yaşamasını ve can kurtarması için bağışlanması konusunda paylaşımlarımız ve birbirimize vasiyetimiz olmuştu. Eşimin beyin ölümünün gerçekleştiğini öğrendiğimizde, çocuklarımla onun vasiyetini gerçekleştirmek, ihtiyaç duyanlara can olması ümidiyle organlarını bağışlamaya karar verdik” dedi.