Denizli Büyükşehir Belediyesi, 873 yıl önce yaşanan ve Anadolu’nun Türk yurdu olmasında büyük etkisi olan Kazıkbeli Savaşı için anma etkinliği düzenledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Bu topraklar verilen kanlarla vatan yapılmıştır” şeklinde açıklama yapmıştır.

Program kapsamında, Cankurtaran Honaz Milli Parkı yakınlarında şehitler için saygı yürüyüşü yapıldı, ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Türk Ocağı Denizli Şube Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Turgut Tok, 873 yıl önce yaşanan Kazıkbeli Savaşı’nı anlatarak, etkinliğe emek verenlere teşekkür etti. Kazıkbeli Savaşı’nın 7- 8 Ocak 1148’de yaşandığını anlatan Prof. Dr. Tok , konuşmasına şu şekilde devam etti: “Biz bu toprakları çok sevdik ve bu topraklara kanımızı akıttık. Bugün haçlı zihniyeti hala devam ediyor. Bu zihniyetin şekil değiştirdiğini ama hala devam ettiğini söylemek istiyorum ve atalarımızı bir kez daha saygı ile anıyorum.”

Pamukkale Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mithat Aydın ise Haçlı zihniyetinin şekil değiştirerek devam ettiğini açıkladı ve ekledi: “Kazıkbeli ve Miryokefalon savaşları vatan kurtarma savaşlarıdır. Bu savaşın benzerleri Anafartalar ve Büyük Taarruz’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından verildi. Bu coğrafyada yaşayanlar olarak bu tehlikenin her zaman farkında olmalıyız.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Zolan ise konuşmasına, , “Bize düşen bu toprakların bedelini bilmektir. Bedelinin nerede ödendiğini hiçbir zaman unutmamaktır. Bu topraklar verilen kanlarla vatan yapılmıştır. Geçmişini bilmeyen geleceğini belirleyemez. Kökleri olmayan hiçbir şey ayakta kalamaz. Bu noktada geçmişimizi çok iyi bilmemiz gerekiyor. Denizli’de tarihimize yön veren ve tarihin akışını değiştiren atalarımızın verdiği birçok mücadele var. Bugün burada Kazıkbeli savaşını anıyoruz. Miryokefalon var, Çanakkale’de 2 bin 500’ün üzerinde Denizlili şehidimiz var. 15 Mayıs’ta Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin Kurtuluş Savaşı için yakmış olduğu kıvılcım var.  Kurtuluş Savaşı’nda verdiğimiz şehitler var. Bunları gelecek nesillere aktarmak bizim birinci vazifemiz.” şeklinde devam etti ve sonlandırdı.