Türkiye Oyuncak Kooperatifi  Başkanı Ender Mıcık, pandemi döneminde vatandaşların evlerine kapanmasıyla oyuncak sektörünün hareketlendiğini vurgulayarak şöyle konuştu; “Pandemi sürecinde daha çok ön plana çıkan grup oyunları, yapbozlar oldu. Satış oranı ülkemizde yaklaşık yüzde 60’ı buldu. Bu dönemde, aileyle oynandığı için iletişimi de kuvvetlendirdi. Bu da grup oyunlarının satışını olumlu etkiledi.”

Mıcık, pandemi sürecinde oyuncak satışında önemli artış yaşandığını söyledi. Ender Mıcık, koronavirüs salgını sebebiyle evlerinde çocuklarıyla birlikte daha fazla zaman geçirme şansı bulan ebeveynlerin, bu dönemi değerlendirebilmek için puzzle gibi yapboz tarzı eğitici oyuncaklara yöneldiklerini belirrti. Ender Mıcık, Pandemi döneminde ebeveynlerin, evde çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmeleri sebebiyle eğitici oyuncaklara yöneldiklerini söyleyerek, şöyle dedi;  “Yapboz tarzı öne çıktı. Satış oranı ülkemizde yaklaşık yüzde 60’ı buldu. Bunun da sebebi ailenin bir arada olması. Bu tür oyunlar, bir arada iletişimi daha çok kuvvetlendirdi. Biz biraz oyuncak sektörü olarak bu sürece, hazırlıksız yakalandık. Grup oyunlarının dönemi daha çok kış aylarında gerçekleşirdi. Bir de buna pandemi eklenince oyuncak sektöründe yapbozlar önemli oranda pay sahibi oldu.”

Ender  Mıcık, 2020 yılında oyuncak sektöründe büyük bir çıkış olduğunu vurgulayarak, şöyle dedi; “Sektör açısından pandeminin Çin’de başlaması ile beraber oradaki üretimde biraz sıkıntı başladı. Bununla alakalı da ithalat yavaşladı. İçeride ise imalat çok hızlı bir şekilde yükseldi. Artık gece mesaileriyle ürün yetiştirmeye çalışıldı. Yerli üretici, açısından 2020 yılı verimli geçti ve sektörde çok yeni ürünler çıkmaya başladı. Pazar payının raf oranı eskiden yüzde 8 civarındaydı. Şuan marketlerde, mağazalarda yüzde 30-40’lara kadar pazar payı, yerli oyuncak sektörünün oldu. Bu açıdan aslında bir avantaj sağladık. Çünkü ihracatta katma değerli ürün üretemediğimizden dolayı sıkıntı yaşıyoruz. İhracatta yaşanan bir diğer sıkıntımız da katma değerli ürün üretirken getirdiğimiz aksam ve yedek parçalardan alınan yüksek vergiler. Fakat bütün bu olumsuzlukları, 2020’de iç piyasada yerli oyuncak tüketiminin artmasıyla giderdik. Ayrıca dışardan aldığımız aksam ve yedek parça, kumandalı arabalar, pilli piyanolar, tabancalar yani aklınıza ne gelirse Türkiye’de yapıyoruz.””