İzmir şehrimizin Karşıkaya ilçesinde Merve Çavuşoğlu (28) ve Öznur Güzelses’e (30) sözlü tacizde bulunan Ümit U. (36) ‘basit cinsel taciz’ suçundan açılan davanın sonucunda 1 yıl 8 ay hapis cezası aldı. Çavuşoğlu bu karar üzerine “Hakim bize inandı ve bu kararı verdi.” dedi.

Karşıkaya ilçesinde yaşayan Öznur Güzelses ve Merve Çavuşoğlu, arkadaşları Erdem T. İle beraber 22 Temmuz günü Bostanlı Suat Taşer Açıkhava Tiyatrosu’ndaki gittiler. 3 arkadaş konser sonrasında beraber yemek yediler. Saat 01.20 sıralarında kafetaryadan çıkan 2 kadın, Erdem T.’den ayrılıp park yerindeki araçlarına doğru yürümeye başladılar. O sırada alkollü olduğu bilinen Ümit U., Merve Çavuşoğlu’nun yanına gelip iddiaya göre koluna dokunup “Birlikte takılsak mı?” dedi. Bunun üzerine Öznur Güzelses çığlık atıp, çevredeki insanlardan yardım istedi ve polis ekiplerini aradılar. Bu sırada Ümit U. Kaçmaya çalıştı. Ancak çevredekiler engel oldu ve polis ekipleri geldi. Çavuşoğlu ve Güzelses, “Üç çocuğum var” diyerek kendini savunmaya çalışan Ümit U.’dan şikayetçi oldu.

SANAT CAMİASINDA DESTEK

Çavuşoğlu ve Güzelses, ertesi gün, olayı anlattıkları videoyu sosyal medya hesaplarından paylaştılar. Videoyu, ünlü sanatçı Jehan Barbur, Şevval Sam ve Ceylan Ertem izlediler ve sosyal medya hesaplarından paylaştılar.

DURUŞMADA KARAR ÇIKTI

Soruşturmanın bitiminde Ümit U. hakkında ‘basit cinsel taciz’ suçundan Karşıyaka 9’uncu Asliye Mahkemesi’nde dava açıldı. Davanın ilk duruşması dün Karşıyaka 9’uncu Asliye Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşmaya tutuksuz sanığın avukatı ile müştekiler Merve Çavuşoğlu ve Öznur Güzelses katıldı. Ümit U. ise gelmedi.

Çavuşoğlu ve Güzelses’in başlarından geçen olayı detaylı şekilde duruşmada anlattı sanık Ümit U.’nun yazılı savunması okundu. U., savunmasında sokakta yürürken kadınların kendisine çarptığını, kendisinin özür dilemesine rağmen kadınların çevredekiler ile birlikte üzerine yürüdüklerini öne sürdü. Mahkeme, Ümit U.’ya ‘basit cinsel taciz’ suçunu ‘cinsel taciz’ suçuna çevirerek, 1 yıl 8 ay hapis cezası verdi.
‘SUSMADIK’

Merve Çavuşoğlu da “Biz susmayı tercih etmedik, şikayetçi olduk. Vazgeçmedik ve o kişi hapis cezası aldı. Hakim bu cezayı vererek, bize inandığını gösterdi. Çok mutluyuz. Biz ses çıkarmazsak bu tarz kişiler, daha çok cesaret alıp, kadınlara bu durumu daha çok yaşatacaktır” şeklinde konuştu.