Antalya’da bir mermer ocağı, mahallenin yer altı içme suyuna boru çekerek ‘kaçak’ su kullanıldı. İhbar üzerine bu durumu tespit eden belediye ekipleri, mermer ocağına, 7 bin 500 TL ‘kaçak su kullanımı’ cezası kesti. Su kaynağının bulunduğu Güneykaya Mahallesi’nin Muhtarı Adem Altıntaş şu şekilde konuştu:”5 yıldır bize gelmeyen bir su, şu an boşa akıyor ama Güneykaya’ya ait bir yer altı su kaynağı. Mermer ocağı izin almadan suyu kullandı.”

Barajlardaki doluluk oranını düşmesi ve kuraklığın konuşulduğu bu günlerde bir mermer ocağı firması, bulunduğu mahallenin yer altı kaynağına boru çekip suyunu kaçak kullandı. Antalya ilinin Akseki ilçesine bağlı Güneykaya Mahallesi’nde, bir vatandaşın ihbarı üzerine mermer ocağının kaçak su kullandığı ortaya çıktı. Bölgede 3 yıldır mermer ocağı işleten firma, 70 haneli ve 170 nüfusa sahip Güneykaya Mahallesi’nin Harmankaya yer altı su kaynağında suyun boşa aktığını fark etti. Mermer ocağında kullanmak üzere yaklaşık 800 metre uzaklıktaki yer altı su kaynağına boru çeken işletme, suyu kullandı.

Altıntaş, bölgedeki su kullanımının yerleşim yerlerine yakın olan Üçoluk mevkindeki yer altı su kaynağından sağlandığını söyledi ve ekledi: “Mermer ocağının kaçak kullandığı Harmankaya yer altı su kaynağı da mahallemize ait.” sözlerini kullandı ve devam etti. Harmankaya su kaynağında sık sık boru arızası yaşandığı için 5 yıl önce Üçoluk mevkiinden mahalleye su getirildiğini belirten muhtar, “5 yıldır Üçoluk mevkiinden gelen suyu kullanıyoruz. Kuraklık başladı, sürerse bu su yetmez. Harmankaya’daki suyu getirip birlikte kullanacağız. 5 yıldır bize gelmeyen bir su, şu an boşa akıyor ama Güneykaya’ya ait bir yer altı su kaynağı. Mermer ocağı izin almadan suyu kullandı. Cezai işlem uygulandı.” ifadelerine de konuşmasında yer verdi.

Mermer ocağının ‘kaçak’ ve içilebilir yer altı suyunu blok kesimlerinde kullanıp kullanılmadığını bilmediğini belirten Altıntaş, “Mermer ocağı yetkilisi günlük ihtiyaç ve içmek için kullandığını söyledi. Kesim yaptıkları suyu tankerlerle taşıdıklarını söylüyorlar.” yorumuyla beraber mermer ocağının maliyeti düşürmeye çalıştığını öne sürdü.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürü İbrahim Kurt, bölgedeki boruları iptal ettiğini belirtti ve ekledi: “Köyü besleyen bir hat ve yer altı su kaynağı. Şu an şebeke hattında değil ancak kaynak suyu olduğu için bize tahsisli. 6-7 kilometrelik bir planlama ile bu hat değerlendirilecek.” ifadeleri ile konuşmasına son verdi.

Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi nedeniyle mermer ocağında yaklaşık 3 aydır bir çalışma yapılmazken, ASAT’ın uyguladığı para cezasının ödendiği de belirtildi.