Adana’da ormanlık bir alanda boğazını kesip, kanını bir kaba akıttığı tavuğu ateşe atıp, cinler alemine adadığını söyleyen Yusuf Y., polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. Medyumluk yaptığı düşünülen Yusuf Y.’ye adli ve idari işlem uygulandı.

Sosyal medya gruplarında medyumluk yaptığını iddia eden Yusuf Y.’nin, cinler alemine adamak için tavuk kesip ateşe attığı görüntüleri paylaştı ve tepkilere neden oldu. Adana’da yaşanan bu olay, Yusuf Y.’nin, boğazını kestiği tavuğun kanını da bir kaba akıttığı görüldü. Görüntülerde Yusuf Y.’nin, “Cinler aleminin en çok sevdiği gece sessiz bir saatte ormanda verilen adaklardır. Ben adağımı verdim, sizler için bahşediyorum” dedi.

Yusuf Y.’nin paylaşımlarının ekran görüntüsünü alan onca insan sosyal medya da kampaya başlattı. Kendisine tepki gösterenlere cevap olarak Yusuf Y., “Hayvanları Koruma Kanunu’nun 28’inci maddesinin (f) bendine göre, 9. maddede ve yönetmeliklerinde belirtilen hususlara uymayanlara hayvan başına 300 Türk Lirası, yetkisi olmadığı halde hayvan deneyi yapanlara 1200 Türk lirası idari para cezası verilmektedir. Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında yapılan yasaklamalar suç niteliği taşımamaktadır. Bu nedenle, belirlenen usullere uygun olmadan hayvan deneyi yapan kişiler suç değil, kabahat işlemiş olurlar. Kabahatlerin karşılığı olan yaptırım ise hapis cezası veya adli para cezası değil, idari para cezasıdır. Bilin istedim” ifadelerini kullandı.

Olaydan sonra harekete geçen İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, Yusuf Y.’nin tutuklanması için çalışma başlattı. Şehir dışında olduğu bilinen Yusuf Y.’nin kente dönmesiyle birlikte yakalanıp, gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından Yusuf Y.’ye ‘türbekarlık’ ve ‘birtakım unvanların men ve ilgasına muhalefet’ suçlarından adli, Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Şube Müdürlüğü’nce de idari işlem uygulandı.