Kayseri Büyükşehir Belediye’sinin koronavirüs tedbirleri kapsamında başlatmış olduğu, Hayat Eve Sığar(HES) kodu sorgulaması ile riskli olduğu belirlenen 1516 kişinin toplu taşıma kullanmasına izin verilmesiği bildirildi.

Belediye tarafından yayımlanan yazı şu şekilde oldu: İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan ‘Şehir İçi Toplu Ulaşımda HES Kodu Sorgulaması’ başlıklı genelge uyarınca, Kayseri’de 1 Aralık itibarıyla yolcular toplu taşıma araçlarına HES kodu eşleşen kartlar ile biniş yapıyor. Bu kapsamda kentte toplu ulaşımı güncel kullanan ve kartında hareketlilik gözüken 845 bin kişiden, bugüne kadar 435 bin kart sahibi HES kodu eşleştirmesi yaparken, Ulaşım A.Ş. tarafından HES kodu eşleştirmesi yapılmış olan kart sahiplerinden 1516 kişinin riskli grupta olduğu tespit edildi. Kara liste uygulaması ile riskli 1516 kişinin toplu taşıma kullanımı engellenirken, bu kişiler Sağlık Bakanlığı’na rapor edildi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, HES kodunun öneminin tekrardan anlaşıldığını belirterek, “Kayserili hemşerilerime sağlıklı günler diliyorum. Pandemi sürecinde Kayseri’miz iyi bir noktada ama arzu ettiğimiz düzeye henüz gelmiş sayılmaz. İnşallah bu alanda fedakârlığımızı, gayretimizi sürdürmek suretiyle hemşerilerimizden çalışmalarımıza destek vermelerini beklediğimizi paylaşmak istiyorum. Bunun basit kuralı olduğunu, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyduğumuz sürece aşamayacağımız hiçbir sorun yoktur.” şeklinde açıklamada bulundu.