Hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen telefonlar; kimi zaman patlayan bataryaları nedeni ile yangınlara ve yaralanmalara neden olmaktadırlar. Bu tehlikenin önüne geçebilmek için uzmanlar, özellikle orijinal aksesuar kullanmamız gerektiğini tavsiye ediyor ve şarjdayken telefonlarla kesinlikle oynanmaması gerektiğini de belirtiyorlar.

Yeni çağın en fazla kullanılan araçlarından biri haline gelen telefonda; her alanda hayatımızı kolaylaştıracak uygulamalar bulunuyor. İşimizi, eğitimimizi ve bankacılık işlemlerimizi bile gerçekleştiren bir cihaz halinde.

Telefon teknik servis firması yöneticisi olan Vedat Ece şu şekilde açıklamada bulundu: ‘’Çok sayıda tüketici evinde ve aracında orijinal olmayan birçok marka model şarj cihazı kullanabiliyor. Başlıca sebeplerden biri yan sanayi adaptör ve kablo kullanılması. Şarjdayken oyun oynanması da büyük sıkıntı. Çok ısınmasına rağmen telefonun kullanılması da cihaza zarar veriyor. Birçok tüketici, yetkili servis dışındaki yerlerden yan sanayi batarya ediniyor. Bu da telefon patlamalarında en büyük sebeplerden biri. Uzun süre telefonun şarjda kalması ya da zamansız şarja takma, yani şarjı bitmeden en ufak boşlukta prize takma da sorunların başında geliyor.’’

Kullanıcılara tavsiyelerde bulunduktan sonra şu sözlerle devam etti, ‘’Özellikle kullanmış oldukları aksesuarların orijinal olmasına dikkat etsinler. Düzenli şarj etmelerini, zamansız şarj etmemelerini öneriyorum. Şarjdayken kesinlikle telefonlarıyla oynamamalarını öneriyorum.’’ ve konuşmasına son verdi.

Telefon teknisyeni olan Tuncay Baz ise şu ifadeleri kullanarak açıklamada bulundu: ‘’Telefonda batarya patlaması gibi bir tehlike söz konusu. Genellikle kullanıcı kaynaklı oluyor bu sorun. Başlıca sorun, uzun süre telefonun şarjda bırakılması. Bunun dışında yan sanayi ve orijinal olmayan ürünleri kullanmaktan da pil patlamaları olabiliyor. Ayrıca cep telefonlarımızın hızlı şarj desteği yoksa ve hızlı şarj kullanıyorsak bu da patlamalara yol açabiliyor. Öncelikle telefonlarımızı uzun süre şarj etmemeliyiz. Şarj seviyesi uyarı vermeden de telefonlarımızı şarja takmamalıyız. Bu nedenle uyarı verdiğinde telefonumuzu şarja takalım. Vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Telefonlar adeta bomba gibi. Bu işin şakası yok. Bu nedenle dikkatli olmalıyız.’’

Bu sefer de telefon kullanıcı olan 18 yaşındaki Meriç Palaç, ‘’Ben de patlamasından korkuyorum. Telefonu kulağıma tutmak yerine kulaklıkla konuşmayı tercih ediyorum. En azından patlama olursa kulağımda patlamasın diye. Elimde veya cebimde de patlasa sorun olur ama kulağımda patlaması daha tehlikeli. Daha ucuz olduğu için yan sanayi malzemeler tercih ediliyor. Yan sanayi ürünler nedeniyle bu tür sorunlar yaşanabilir.’’ ifadelerini kullanarak sözlerine son verdi.

Başka bir telefon kullanıcısı olan 18 yaşındaki Fatih Demirbaş İse, ‘’Orijinal ürün tercih etmemin sebebi daha uzun ömürlü olması. Yan sanayi ürünün patlama riski daha yüksek diye düşünüyorum.’’ diyerek açıklamada bulundu.