Zonguldak ilinin Ereğli ilçesinde vatandaşlar, neredeyse beş yıldır bir apartmanın kazan dairesinde yaşayan ve hafıza kaybı yaşadığı için, yakınlarını hatırlayamayan yaşlı adamın ailesini, sosyal medya aracılığı ile bulmaya çalışıyor.

Üzerinde kimliği olmayan ve hafıza kaybı yaşayan yaşlı adamın ihtiyaçlarını apartmanda yaşayan vatandaşlar karşılamaktadır. İsminin bazen ‘Hidayet’ bazen de ‘Fatih’ olduğunu iddia eden yaşlı adamın ailesini bulmak isteyen vatandaşlar, sosyal medyadan da paylaşım yaparak, duyuruda bulundu. Apartman sakinlerinden olan Önder Uludağ, ‘dede’ diye seslendikleri yaşlı adam için önceliklerinin ailesine kavuşturulmasını sağlamak olduğunu söyleyerek, ‘Dede’nin yıllardır hafıza kaybı yaşadığını anlattı ve ekledi: “Dedemiz yaklaşık 4-5 yıldır buralarda. Önceleri sokakta yatıyordu. Daha sonra kahvehanenin içerisinde kazan dairesinde yatmaya başladı. Soğukta kalmaması için kahveci ağabeyimiz içeriye aldı. Bizler sürekli olarak üst baş ve yemek işini ayarlamaya çalışıyoruz. Ama yattığı yer çok iyi bir ortam değil.”

Yaşlı adam için emniyete başvurduklarını fakat hiçbir sonuç alınmadığını da belirtti ve ekledi: “Daha önce de amcamızın ailesini bulmak için bir çabamız oldu. Emniyete gittik. Kaymakamlık makamına dilekçemizi verdik. Emniyetteki arkadaşlar geldi. Amcamızı aldılar. Ancak bir sonuç çıkmadı. Biz burada kalması yerine biraz daha iyi bir ortamda kalabilecek yer ayarlanmasını istiyoruz. Ailesinin de bulunmasını istiyoruz. Bu adam ceviz kabuğundan çıkmadı. Muhakkak bir ailesi var diye düşünüyoruz. Sonuçta bir tanıdığı, annesi kardeşi, birisi mutlaka vardır. Belki onun da ailesi arıyordur. Biz ya ailesinin yanında ya da daha iyi bir ortamda yaşamasını istiyoruz. Burada olmasından rahatsız değiliz. Bir şekilde yemesini içmesini karşılarız. Belediyemiz, kaymakamlığımız ya da ulaşılabilirse ailesine teslim etmek istiyoruz.” diyerek açıklamasına son verdi.

Yaşlı adam ise kendisinin Bartın’dan ilçeye geldiğini, yakınlarda bir yakınının olduğunu ve belki bir gün onunla karşılaşacağını belirtti.