Adana’da yaşayan 5 yaşındaki Rukiye Emine isimli küçük kız, belediye otobüsünün altında kaldı,  sol bacağı dizinden kesildi. İç organları da hasar gören küçük kızın, rahmi ve yumurtalığı da alındı. Kızı için protez bacak istediğini söyleyen anne Fidan Kaplan, göz yaşları içinde şunları söyledi; “Bu sabah ‘Anne, ayağım yok’ dedi. Dışarıda oynayan çocukları görmesin diye sokağa çıkarmıyorum. Elimizden geldiğince moral vermeye çalışıyoruz.”

Kaza, 27 Kasım 2020’de merkez Çukurova ilçesinde meydana geldi. Rukiye Emine Kaplan, evlerinin önünde oynadığı esnada yolun karşısına geçmek istedi. Bu sırada yoldan geçen Gamze Ö. yönetimindeki belediye otobüsünün altında kalan Rukiye Emine, yaklaşık 100 metre sürüklendi. İhbarla gelen sağlık görevlilerinin ilk müdahalesinin ardından Rukiye Emine, ambulansla Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastanedeki 6 saatlik ameliyatla sol bacağı dizinden kesilen, rahmi ve yumurtalığı alınan Rukiye Emine’nin iç organları da hasar gördü ve bağırsağı dışarı alındı. Tedavi sonrasında  taburcu edilen Rukiye Emine, yürüyemediği için yatağa bağımlı halde yaşamını devam ettiriyor. Kazanın ardından gözaltına alınan otobüs şoförü ise işlemlerinin ardından serbest bırakılırken, mahkeme de Rukiye Emine’yi suçlu bularak dosyayı durdurma kararı aldı.

Ameliyat sonra  Rukiye Emine’nin hayati tehlikesi olduğunu öğrenince adeta yıkıldıklarını söyleyen halası Emine Keçeci, şöyle dedi;  “Annesi, babası günlerce ağladı. Kendi evlatlarım nasılsa, yeğenim de benim için aynı. Emine’yi hastanedeki tedavisinin ardından eve getirdik. Zaten kazadan sonra psikolojisi çok bozuldu. Bu nedenle psikiyatriye gittik ve evde huzurlu bir ortam oluşturulmasını istedi. Onun, kendisini iyi hissetmesi için elimizden geleni yapıyoruz.”

Rukiye Emine’nin yürüyememesi sebebiyle çok üzüldüklerini söyleyen Keçeci, şöyle dedi; “Tedaviden sonra bana ‘Hala, bacağım yok’ dedi. Ben de ayağının iyi olacağını, yürüyeceğini söyledim. Bu durum bizi çok üzüyor. Belediye de bize yardım etmedi. Emine ile biz ilgileniyoruz ama bu çocuğun rahat etmesi için hayırseverlerden yardım bekliyoruz.”