İGA tarafından İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirilen yangın tatbikatı nefes kesici idi. Apronda gerçekleştirilen ve senaryo gereği alevlerin ve siyah dumanların yükseldiği tatbikat gerçeğinden farksızdı.

İstanbul Havalimanı Apronunda, İGA Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Büyükkaytan ile birlikte İGA Hava Tarafı Operasyon Direktörü Ozan Karakış’ın yönetmenliğinde gerçekleştirilen tatbikatta Havalimanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele(ARFF) ekipleri de vardı. Tatbikatta yaşananlar ise başından sonuna kadar İGA kameraları ile kaydedildi.

Tatbikatın senaryosu ise şu şekildeydi:

Airbus 321 tipi yolcu uçağı İstanbul Havalimanı’na inişe geçerken tekerini geç koyduğu için pistten çıkıyor. Pistten çıkması ile beraber uçağın sol kanadı zemine çarpıyor ve yangın başlıyor. Hava Trafik Kontrol Kulesindeki çalışanların acil durum butonuna basması ile beraber bütün ekipler alarm durumuna geçiyor. Hemen olay yerine gelen ARFF ekipleri, müdahale ederek yangını kontrol altına almayı başarıyor. Uçakta kurtarılan yaralılarda sağlık ekiplerince ambulansa taşınıyor.

Geçen ay yapılan tatbikatta başarılı şekilde müdahale eden ARFF ekiplerinin başarısı gözleri doldurdu.

Havalimanlarının acil durum planları hazırlamaları Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü(ICAO) kuralları gereğince zorunlu hale gelmiştir. Ülkemizde yürürlükte olan mevzuat ile bu görevin sorumluluğu havalimanı işletmecilerinde.