Mardin ilinde yaşayan genç karateciler, pandemi sebebiyle uzun süredir kaldıkları evlerinden çıkıp, kentin tarihi dar sokaklarını ve merdivenlerini antrenman alanına çevirdi. Gelecek aylarda düzenlenecek olan  milli takım seçmelerine hazırlandıklarını söyleyen antrenör Murat Kaya, şöyle söyledi; “Pandemiden dolayı antrenman yapamıyorduk. Çocukların evde oturmalarından dolayı biraz tembellik oluştu. Güç ve hız kazanmaları için onlara Mardin’in dar sokaklarında merdiven koşusu yaptırıyoruz.”

Covid-19 tedbirleri kapsamında, 20 yaş altındakiler için getirilen 13.00- 16.00 saatleri dışındaki sokağa çıkma kısıtlamasında Mardin’deki genç karateciler Enes Ömer Yıldızoğlu (14), Hüseyin Çaça (13) ve Abdullah Can (13), gelecek aylarda düzenlenecek olan  milli takım seçmelerine hazırlanıyor. Genç karateciler, bu süreçte çalışmalarını hem evlerinde hem de kısıtlamadan muaf oldukları saatlerde, antrenörleri Murat Kaya eşliğinde kentin tarihi ve dar sokaklarında antrenman yaparak devam ettiriyor. Uzun süre evde kalmaları sebebiyle çok basamaklı merdivenlerde koşu yapan karateciler, hız, kuvvet ve dayanıklılığa yönelik antrenmanlarla milli takıma girmek için ter döküyor.

Mardin Karate İl Temsilcisi ve antrenör Murat Kaya, merdivenlerde koşmanın sporculara hız, kuvvet ve dayanaklılık kazandırdığına dikkat çekerek, aşı çalışmalarının başlaması ve vaka sayılarındaki düşüşün müsabakaların yeniden başlaması konusunda kendilerini umutlandırdığını vurgulayıp, “Pandemiden dolayı antrenman yapamıyorduk. Çocukların evde oturmalarından dolayı biraz tembellik oluştu ve fırsatı değerlendirmek için Mardin’in dar sokaklarında çocukların kas gelişimini etkileyecek merdiven koşusu yaptırıyoruz. Önümüzdeki günlerde inşallah aşının etkisiyle bizde de bir umut doğdu. Şimdi müsabakaların yapılacağı günü bekliyoruz. Önümüzdeki aylarda milli takım seçmelerinin yapılacağını öngörüyoruz. Bu nedenle milli takım seçmelerini kazanmamız için çocuklarımızın şimdiden müsabakalara hazırlanması gerekiyor. Güç ve hız kazanmaları için de onlara merdiven koşusu yaptırıyoruz” dedi.

Milli takıma seçilme umuduyla antrenmanlarını düzenli devam ettiren Enes Ömer Yıldızoğlu ise şöyle söyledi; “Hedefim milli takım seçmelerini kazanıp, ülkemi en iyi şekilde temsil etmek. Bunun için hocamız nezaretinde canla başla çalışıyoruz.”