Antalya ilinde Kadın Doğum Uzmanı Prof. Dr. Selahattin Kumru, erken yaşta evlendirilen çocuklardan, çocuk sahibi olmasının beklenmesinin yanlış olduğunu şu şekilde söyledi:  “Erken yaşta evlendirilen annelerden doğan bebeklerin ölme ihtimali yüzde 7.”
Dr. Selahattin Kumru, çocuk yaşta gebeliğin, 19 yaş altındaki gebelik olduğunu ifade etti. Dr.Kumru, “Yani anne eğer 19 yaşın altındaysa, doğum yaptığı zaman buna çocuk yaşta gebelik veya adölesan gebelik diyoruz. Adölesan gebelikle ilgili dünyada birçok veri var. Çocuk yaşta gebelikler, özellikle az gelişmiş ülkelerde rastlanılan bir durum. Sosyoekonomik durumu iyi olmayan toplumlarda daha sık görülmektedir” diye söyledi.

Çocuk yaştaki gebeliklerle ilgili yapılan değerlendirmelerle ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Kumru, dünyada yapılan 6 binden fazla yayının toplandığı bir çalışmada, adölesan gebeliklerin iyi ya da kötü olup olmadığı, bazı riskler yönünden artış olup olmadığına ilişkin bilgiler olduğuna vurgu yaparak:

“Komşumuz İran’da yapılan çalışmada, 2 bin 357 çocuk yaşta gebelik değerlendirilmiş. Bunlardan yüzde 20’sinden fazlasında gebelerin suyu erken gelmiş. Gebelik zehirlenmesi yüzde 7.1 olarak görülmüş. Bu normal toplumlara göre en üst seviyedir. Diğer etkileri ise kalp hastalığı yüzde 3, guatr ile ilgili hastalıklar yüzde 7 olarak görülmüş. Adölesanlardan doğan bebeklerin yüzde 39’u erken doğmuş, yüzde 32’si de küçük doğum ağırlığı ile dünyaya gelmiş, bunların yüzde 6.9’u kaybedilmiş. Adölesan annelerden doğan bebeklerin ölme ihtimali yüzde 7’ye yakın. Bu sayı oldukça yüksek” dedi.