Sinop ilinde yaşayan 75 yaşındaki Hayriye Güçlü, yılbaşı gecesi beyin damarının tıkanması sonucu inme geçirip, vücudunun sağ alt tarafı felç oldu. Güçlü, anjiyografik müdahale ile sağlığına kavuştu. Girişimsel Nöroloji Uzmanı ve İnme Merkezi sorumlusu Doç. Dr. Çetin Kürşad Akpınar, inme vakalarında erken müdahale çok önemli olduğunu söyleyerek , “Hayriye Hanım bir hafta içerisinde çok iyi bir aşamaya geldi “ dedi.

Güçlü, yılbaşı gecesi aniden fenalaşıp yere yığıldı. Acilen hastaneye kaldırılan kadının sağ tarafının felç olduğu söylendi. Yapılan ilk müdahale sonrasında Hayriye Güçlü, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Hastanede beyin damarı tıkanması sonucu inme olduğu söylenerek anjiyo yapıldı.

‘ ACİLEN AMELİYATA ALINDI’

Girişimsel Nöroloji Uzmanı ve İnme Merkezi sorumlusu Doç. Dr. Çetin Kürşad Akpınar, “Hayriye Hanım bize yılbaşı akşamı Sinop’tan sevk edildi. Hayriye Hanım hastaneye geldiğinde yaklaşık 5 saatlik akut inme vakasıydı, konuşması ve anlaması bozuktu. Sağ tarafında güçsüzlük vardı, kolunu bacağını oynatamıyordu. Biz büyük damar tıkanması olduğu için hızlı bir şekilde mekanik trombektomi işlemine aldık. Acilen müdahale edilmeliydi. Yılbaşı gecesi saat 01.00’de hastamızı mekanik trombektomi işlemine aldık. Hızlı bir şekilde damarını açtık, işlem çok başarılı geçti. Bu tarz vakalarda bazı hastalarımız hemen toparlıyor, kimi hastalarımız ise 1-2 ay sonra eski haline gelebiliyor. Maalesef bazı hastalarımız toparlayamıyor. Hayriye Hanıma 5 saat sonra müdahale ettik, geç bir süre olmasına rağmen hastamız iyi bir toparlama göstermekteydi. Konuşması yavaş yavaş düzelmeye, kolunu ve bacağını da oynatmaya başladı. Yılın ilk saatlerinde bu hastayı alıp böyle yüzlerinin güldüğünü görünce çok mutlu oluyoruz. İnşallah bundan sonra böyle hastaların iyileşmesine vesile olmaya devam edeceğiz. Bölgemizde bu anlamda iyi bir ağ kurduk” şeklinde konuştu.