Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmada, Edremit Körfezi’ne atık taşıyan derelerde bugüne kadar gerçekleştirilmiş olan, en büyük ölçekli temizlik ve ıslah çalışmaları başlatıldı. Ekipler, Gömeç Deresi, Havran ve Edremit çayları ile Nikita Deresi’ni kapsayan çalışma ile, kirliliği ortadan kaldırma çalışmalarını sürdürmektedir.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü(DSİ) yardımıyla gerçekleştirilen, deniz kirliliğinin önüne geçmeyi amaçlayarak, en kapsamlı temizlik çalışmasını Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(BASKİ), katkılarıyla 14 kilometrelik alanda temizlik çalışmalarını sürdürmektedirler.

Dere ıslah ve temizlik çalışmaları içerisinde; Gömeç Deresi’nde ana kolda 605, yan kolda 303 metre olmak üzere toplam 908 metre uzunluğunda dere yatağında dip temizliği ve şev düzenlemesi gerçekleştirildi, taş tahkimat çalışmaları ise devam etmektedir. 1.800 metre uzunluğundaki alanda yabani otların temizlendiği, kenar ve dip temizliğinin yüzde 50’sinin tamamlandığı Havran Çayı’nda ise ıslah ve temizlik çalışmaları hala sürdürüyor. Edremit Çayı’nın her iki yakasında, çift taraflı olmak üzere toplam bin 108 metre uzunluğundaki kanalda ıslah ve temizlik çalışmaları tamamlanmış olup, 60 santimetre olan derinlik 4 metreye çıkarıldı. Bölgede yol dolgusu ve kanal yüzeyindeki taş tahkimat çalışmaları ise hala devam etmektedir.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, şu açıklamalarda bulundu: “10 bin metrelik alanda ıslah çalışmalarının başladığı Nikita Deresi’nde sazlıklar ve otlar ortadan kaldırılacak, ardından dip ve kenar temizliğine geçilecek. Derelerde gerçekleştirilen temizlik çalışmalarıyla on yıllardır biriken kirlilik temizlenirken, ıslah ve şev çalışmalarıyla da sazlık oluşumu engellenip, gelecek yıllarda kirlenmesinin önüne geçilecek. Bir yandan dere temizliği ve ıslah çalışmaları gerçekleştirilirken, diğer yandan da arıtma tesisi yatırımları sürüyor. 20 ilçede, 1 milyon 237 bin kişi kapasiteli 29 atık su arıtma tesisi ile şehre hizmet verilmekte. Devam eden yatırımların tamamlanmasıyla atık su tesis sayısı 42’ye, kişi kapasitesini ise 1 milyon 900 bine yükseltmeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullanarak sözlerine son verdi.