Düden Şelalesi’nin döküldüğü yerin 100 metre aşağısında bulunan kaynağın çıkış noktasında oluşmuş köpüğün sebep olduğu kötü koku, bölgede yaşayan halkın tepki göstermesine neden oldu. Bölgede yaşayan ördek ve kazların sahipleri ise çareyi, hayvanların ayaklarını bağlayarak, suya girmelerini önlemekte buldular.

Su çıkış noktasında restoran işletmeciliği yapan İsmail Bilgili ise yıllar önce bu suyu içtiklerini belirtti ve ekledi: “Şimdi bırakın içmeyi, hayvanlarımızı suya salamıyoruz.”

Bilgili, özellikle de Meteorolojinin yağmur uyarısı yaptığı zamanlarda sanki vanayı açarmış gibi, bu akıntıya neden olmaktadır dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti: “Bize daha önce selden dolayı dere yataklarının oynadığını söylüyorlardı. Bu olay daha çok tatil günlerine denk gelen, havanın yağmurlu olduğu zamanlarda oluyor. Fırtına veya yağmur geçene kadar akıntı oluyor, sonra bir anda kesiliyor. Bir kimyasal atık gibi köpürüyor ve kokuyor. Tarım alanlarında kullanılan, temizlikte kullanılan asitlerin kokusu geliyor. Havada çok ağır bir koku var. Baş ağrısından burada duramıyorum. Pandemiden dolayı restoranımız kapalı ama açık olsa koku geldiğinde işletmemi kapatıyorum. Çünkü müşterilerim bu koku içinde oturamıyor.”

Restoranının Düden Şelalesi’ne 100 metre uzaklıkta olduğunu söyledi ve ekledi: “Gerçek Düden Şelalesi burasıdır. Bu suyun çıktığı noktadır. Bu suyun yüzde 80’i yer altından çıkıyor. Yukarıdan gelen şimdiki şelale ise yüzde 20’lik kısmı. Yer altından gelen yüzde 80’lik kısım ile birlikte bilinmeyen koku ve köpüklü su geliyor.”

10 yıldır bu restoranda çalışan Süheyla Okatan ise, “Yıllardır buradayım, son yıllarda bu koku ve akıntı gelmeye başladı. Burada yaşayan kaz ve ördekleri sırf suya girip zehirlenmesinler diye ayaklarından bağlayıp akıntının geçmesini bekliyorum. Bu kirli suyu bir yerlerden birileri salıyor ama kim bilmiyoruz. Kötü kokuyu evimde bile hissediyorum.”  ifadelerini kullanarak açıklamada bulundu.

Düden Şelalesi’ne yıllardır komşu olan Kazım Bilgili de kokudan ve köpüren, sudan şikayetçi oldu ve ekledi:”7-8 yıldır böyle oluyor. Benim şüphelerim arıtma sularının salınmasına yönelik.” ifadelerini kullanarak açıklamasına son verdi.