Sağlık Bakanlığı tarafınca Samsun iline gönderilen 26 bin doz Covid-19 aşısından 6 bini, bugün sağlık çalışanları için belirlenen hastanelere ve aile sağlığı merkezlerine gönderildi.

Sağlık Bakanlığı tarafınca Samsun iline 26 bin doz Covid-19 aşısı ulaştırıldı. Bugün, İl Sağlık Müdürlüğü’nden 6 bin doz aşı, özel araçlara yüklenerek aşılama çalışmasının yapılacağı hastanelere ve aile sağlığı merkezlerine ulaştırıldı. Aşıların öncelikli olarak sağlık çalışanlarına uygulanacağı söylendi. Sağlık çalışanlarının da Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alarak kendilerine en uygun zamanda aşı olabilecekleri belirtildi.

Aşıların araçlara nakledilmesinin hemen ardından bilgi veren İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, şöyle konuştu; “Sağlık Bakanlığı’mızdan gelmiş olan aşılarımızı hastanelerimize ve aile sağlığı merkezlerimize dağıtımına başladık. 26 bin doz aşımız geldi, ilk etapta gelen aşılarımız öncelikle sağlık çalışanlarımıza yapılacak. Daha sonrasında da huzurevi sakinlerimize, bundan sonraki süreçte bakanlığımızın belirlediği risk gruplarına göre 65 yaş üstü kronik hastalıkları olan ve diğer risk gruplarına göre günlük olarak aşılarımız yapılmış olacak. Bizler Samsun’da aşılarımızı hastanelerimiz, özel hastanelerimiz, üniversitemiz, aile sağlığı merkezlerimizde oluşturmuş olduğumuz aşı odalarında yapacağız. Şu anda hastanelerimiz bünyesinde 265 oda hazırlamış olduk. Yine aile sağlığı merkezlerimizde 141 aile sağlığı merkezimiz var. Buralarda aşılarımızı yapacağız. İnşallah en kısa zamanda sağlıkçılarımızın aşılarını tamamlayıp daha sonra da rutin vatandaş aşımızın devamını sağlayacağız.”

İl Sağlık Müdürü Oruç, aşının yapılmış olmasının insanları rehavete sürüklememesi de gerektiğini belirterek şöyle konuştu;  “Aşı yapıldıktan sonra da yine biz tedbirimizi alacağız, korunmamızı sağlayacağız. Toplumsal olarak bağışıklığımız belirli bir geldikten sonra inşallah bu illetten kurtulmuş olacağız. Sistem bugün açıldı MHRS üzerinden sağlıkçılarımız randevularını alacaklar, çok hızlı bir şekilde aşılarını yapacağız. Hem mesai içi hem mesai sonrasında da aşıları yapacağız.”