Kayseri ilimizin İncesu ilçesinde 27 kilometre uzunluğunda olan, Çöl Gölü, iklim şartları sebebi ile kurudu. İncesu Belediye Başkanı Mustafa İlmek, şu açıklamada bulundu: “Geleceğe yönelik kaygılarımızı ortadan kaldırmak amacıyla halkımızın suları daha dikkatli ve hassas kullanması gerekiyor. Burası bizlerin, torunlarımıza miras olarak bırakacağı bir alandı; fakat kurudu.”

İncesu ilçesi Semerkent bölgesinde bulunan ve tuzlu suya sahip Çöl Gölü, küresel ısınma ve yağış azlığı nedeniyle kuraklıktan kötü etkilendi. Barındırdığı 301 kuş türü ile Manyas Gölü’nden sonra Türkiye’nin ikinci önemli kuş cenneti Sultan Sazlığına 20 kilometre mesafede bulunan göl, yaşanan kuraklık ve mevcut suyun da tarlalara aktarılması nedeniyle tamamen kurudu.

İlmek, “Burası yaklaşık 2 bin 450 hektarlık bir alan. Evvelinde Erciyes’te hayvanlarını otlatan, yaylaya göçen halkımızın kış ayında indiklerinde yaylak olarak kullandığı bir bölgedir. Görüldüğü üzere 2 bin 450 hektarlık bir alan kurumuş durumda. Sular çekildi. Tabii günümüzün en büyük sorunlarından birisi kuraklık. Tüm dünyanın sorunu olarak kuraklık gözlemlenmektedir.” ifadelerini kullanarak konuştu ve kuraklık nedeni ile kaygılar yaşadığını belirterek ekledi:

“Yıllar boyunca çiftçilere, hayvancılara ev sahipliği yapmış bu alanın kurumasını acı ile izliyoruz. İnsanların suyu dikkatli ve tasarruflu kullanması gerekiyor. Bu alanın da kurumasının en büyük etkenlerinden birisi bölge halkının sulama yapması. Geleceğe yönelik kaygılarımızı ortadan kaldırmak amacıyla halkımızın suları daha dikkatli ve hassas kullanması gerekiyor. Burası bizlerin, torunlarımıza miras olarak bırakacağı bir alandı fakat kurudu.” sözlerini de kullanarak açıklamasına son verdi.