Çanakkale Boğazı’nın savunmasında önemli rol oynayan Namazgah Tabyası’nın 395 metre uzunluğundaki surlarda güçlendirme ve restore edilme işlemi başlatıldı. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, şu sözleri kullandı: “Buralar hem savaş öncesi ecdattan kalmış hatıralar hem de Çanakkale Savaşları sırasında gazi olmuş tarihi mekanlardır. Bütün ecdattan kalan tarihi mekanları ayağa kaldırmak istiyoruz.”

Tarihi Alan içinde bulunan Eceabat ilçesine bağlı Kilitbahir köyünde bulunan, Kilitbahir Kalesi ve Namazgah Tabya’sı ile bütün halde olan 2. Abdülhamit zamanında yapılan tarihi surlar, iklim koşullarına yenik düşerek, tahrip oldu. Bir bölümü yıkılan surların, hem ziyaretçilerin güvenliği hem de tamamen yok olmaması için, harekete geçen Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, ‘Namazgah Tabyası Sur Duvarları Askıya Alınması, Kısmi Restorasyon ve Nizamiye Kapısının Rekonstrüksiyon İşi’ projesi hazırlanrak çalışmalara adım atıldı. Kilitbahir Kalesi yanındaki ‘Nizamiye Kapısı’na rekonstrüksiyon çalışması ardından yol üzerindeki ‘Taç Kapı’ ise önce askıya alınacak, sonrasında restore edilecek. Surlar, aslına uygun restore edildikten sonra ziyaretçilere açılacak.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, tarihi bir mekanı ayağa kaldırma çalışmalarına başladıklarını belirterek ekledi: “Namazgah Tabyası’nın sur duvarları yapıldığı günden bu yana hiç tamirat görmemiş. Uzun yıllardan beri özellikle yoğun rüzgar ve yağmurun, coğrafi koşulların etkisiyle surlar epey yıpranmıştı. Hem kötü bir görüntü oluşturuyor, hem de can güvenliği açısından sıkıntılar yaşıyorduk. Gerek Kilitbahir Kalesi’nin yeni haline gerek Namazgah Tabyası’nın yeni haline baktığımız zaman,  bütünü tamamlayan sur duvarlarının bir an önce aslına uygun şekilde restore edilmesi gerekiyordu. İlk önceliğimiz surların yıkılmasını durdurmak, bunun için güçlendirme yapılıyor. Daha sonraki süreçte restorasyon başlayacak. Kilitbahir Kalesi’nin yanındaki giriş kapısını da restore edip, farklı bir işlev ve kimlik katacağız. Çünkü orijinal fotoğrafları ve projeleri elimizde var. Karşılama merkezi gibi olacak. Ziyaretçi buraya geldiği zaman tarihe yolculuk yapıyormuş gibi hissedecek kendisini. Umut ediyorum ki Tarihi Alanın her köşesi böyle olacak.”

Kaşdemir, bu tarihi alanın dünyanın en çok ziyaret edilen hava müzesi olacağını belitti ve sözlerine şu şekilde devam etti:

“Çünkü burada tarih yatıyor. Ecdattan bize kalan miraslar, emanetler var. Burası gazi mekanların yoğun olduğu yer. Burası Çanakkale ruhunun doğduğu yer. Bizim de buraları koruyup,  kollamak ve ayağa kaldırmak gibi bir sorumluluğumuz var. Buralar, hem savaş öncesi ecdattan kalmış hatıralar hem de Çanakkale Savaşları sırasında gazi olmuş tarihi mekanlardır. Ecdattan kalan tarihi mekanları, ayağa kaldırmak istiyoruz. Çalışmalarımız bu yönde. Bugüne kadar Tarihi Alanda birçok mekanı restore ederek, orijinal haliyle ayağa kaldırıp ziyarete açtık. Restorasyon bittiğinde burası, ziyaretçilerin tarihi dokuyu hissederek kendilerini tarih yolculuğu içerisinde bulacağı bir yer haline gelecek.” ifadelerini kullanarak da konuşmasına son verdi.