Bursa  Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Barajlarımızdaki su miktarı ortalaması yüzde 14, hiç yağış olmazsa 72 günlük su stoğumuz kaldı. Ancak 2023 yılında Çınarcık Barajı’ndan aktararak Bursa ile buluşturacağımız su sayesinde 30 yıl boyunca susuzluk tehdidini kentimizden uzak tutabileceğiz” şeklinde açıklama yaptı.

Bursa Belediyesi, olabilecek su sorunlarına karşı durabilmek için bilim adamları ve siyil toplum kuruluşları ile işbiriliği yaparak ‘Birinci Su Çalıştayı’ nı düzenledi.

 

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde oluşturulan çalıştayda, konuşan Aktaş, iklim değişikliğinden dolayı Türkiye’nin de aralarında bulunduğu dünya coğrafyasını, susuzluk tehlikesinin beklediğini söyledi. Tedbir alınmadığı takdirde, ilerleyen yıllarda susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya kalınabileceğini dile getiren Başkan Aktaş şu şekilde açıklama yapı: “Kuraklık, dört aşamadan oluşuyor. Meteorolojik kuraklık, hidrolojik kuraklık, tarımsal kuraklık ve ekonomik kuraklık. Bursa, şu anda meteorolojik kuraklık aşamasında. Aldığımız tedbirler ile hidrolojik kuraklığı ötelemeyi başarmış bulunuyoruz. Ancak kuraklığın devamı halinde, aşama aşama tüm riskleri yaşamak zorunda kalabiliriz”

Bursa’da 10 yıllık nüfus artışı göz önüne alındığında ilerleyen yıllarda nüfusun 5 milyon olmasını hedeflendiğini söyleyen Aktaş konuşmasına “Bugün 3 milyonun üzerinde nüfusu bulunan Bursa’mız için BUSKİ marifetiyle ürettiğimiz çözümler ile susuzluğu öteleyebildik. Bursalı hemşerilerimizin mağdur olmasını önledik. Şu anda barajlarımızdaki su miktarı ortalaması yüzde 14 olup, hiç yağış almadan 72 günlük su stoğumuz bulunmaktadır. Ayrıca isale hattı projesine start verdiğimiz ve 2023 yılında Çınarcık Barajı’ndan aktararak, Bursa ile buluşturacağımız su miktarı, mevcut iki barajımızın toplam kapasitesinin 2 katına denk gelmektedir. Bu sayede 30 yıl boyunca susuzluk tehdidini kentimizden uzak tutmayı sağlayabileceğiz”  şeklinde devam etti.

İlk defa düzenledikleri ‘Su Çalıştayı’nın, bugünün problemlerinden çok, yarının ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olduğunu belirten Aktaş, sürdürülebilir kent politikasını STK’lar ve bilim adamlarıyla birlikte oluşturmak istediklerini iletti ve ekledi: “Bu toplantı kentin kaderini, çocuklarımızın geleceğini ilgilendiren önemli bir çalışmanın ilk adımıdır. Bildiğiniz üzere suyun toprakla buluşmasını önleyen beton binalardan asfalta, tarımsal faaliyetlerin su havzaları ve rezervlerine göre planlanmasına, anaokulundaki çocuklarımızdan başlayarak herkese su bilincinin aşılanmasına kadar geniş bir perspektifte konuyu ele alarak çözüm yollarını üretmeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı ve konuşmasına son verdi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen çalıştayda, Uludağ Üniversitesi ile birlikte Bursa Teknik Üniversitesi’nden öğretim görevlileri ve STK temsilcileri ile Kent Konseyi üyeleri hazırda bulundu. BUSKİ Genel Müdürü Güngör Gülenç de toplantıda Orhaneli Çayı üzerinde bulunan Çınarcık Barajı’ndan su getirilmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.