İzmir Bornova’da Pınarbaşılılar, bölgede faaliyet gösteren taş ve mıcır ocağının sağlıklarını tehdit ettiği nedeniyle kaldırılmasını istedi. Ocaktaki toz ve dumanın KOAH ile astım hastalığına neden olduğunu söyleyen mahalleli, dinamitle yapılan patlamalardan çocukların korktuğunu belirtti.

İzmir Bornova’nın Pınarbaşı semtindeki özel bir şirkete ait taş ve mıcır ocağı, yöre halkının tepkisine sebep olmaktadır. Taş ocağından gelen tozlar sebebiyle evlerinin penceresini açamadıklarını, söyleyen vatandaşlar, patlatılan dinamit sebebiyle de korku ve tedirginlik yaşadıklarını belirttiler. Toz sebebiyle hastalanmaktan korktuklarını, yoğun kamyon trafiğinin de gürültü kirliliğine yol açtığını söylüyor. Bornova Belediyesi’nden ocağın taşınmasını istediklerini söyleyen vatandaşlar, şimdi de sorunlarını Ankara’ya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na taşımaya hazırlanıyor.

MHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Cemil Çulhaoğlu, dinamitle yapılan patlatılmalar sebebiyle evlerin deprem anında olduğu gibi sallandığını söyleyerek yerleşim yerinde bu ocağın olmaması gerektiğini iddia etti. İl Başkan Yardımcı Çulhaoğlu, Bornova’nın Pınarbaşı Mahallesi’nin 850 yıllık tarihi bir geçmişi olduğunu hatırlatarak şu öyle dedi: “Taş ve mıcır ocağı, buraya zarar veriyor. Ocağın bulunduğu yerin 500-600 metre ilerisinde okullar var. İşletmede yapılan, en ufak dinamit patlatması dahi çevrede korku ve paniğe neden oluyor. Patlamalar genellikle sabah saatlerinde yapılıyor ve deprem oluyormuş gibi sarsıntı meydana geliyor.”