İzmir ilinin ,Menemen İlçesi Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un, ‘zimmet’ ve ‘görevi kötüye kullanma’ suçlarından tutuklanmasının ardından  başkanvekilinin belirlenmesi amacıyla yapılan kura çekimini Cumhur İttifakı’nın adayı Aydın Pehlivan kazandı. İlçe Belediye Başkanı Pehlivan, belediye başkanlığı binası önünde partililerce coşkuyla karşılandı.

Menemen’in CHP’li Belediye Başkanı Serdar Aksoy, 1 Mart 2019’da göreve geldi. Aksoy,  ‘Zimmet ve irtikap’ suçlarından yürütülen soruşturma üzerine İçişleri Bakanlığı’nca görevden sonsuza dek uzaklaştırıldı. Geçen Kasım ayında gözaltına alınıp, tutuklandı ve bunun üzerine Belediye Başkan Vekilliği görevine CHP’li Deniz Karakurt getirildi. Başkan vekilliği amacıyla  yapılan kura çekimine ise AK Parti’nin adayı Aydın Pehlivan, seçimde cam kavanoz içinde  yapılan kura çekiminin usule aykırı olduğu iddiasıyla mahkemeye başvurdu ve bunun üzerine, İzmir 2. İdare Mahkemesi, Menemen Belediye Başkan Vekilliği seçimi ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. İzmir Bölge İdare Mahkemesi, CHP’lilerin yürütmenin durdurulması kararına yaptığı itirazı reddetti. Bu gelişme ardından 4 Ocak Pazartesi günü, Menemen Meclisi, başkan vekilini belirleyecek kura çekimi gündemiyle gerçekleştirildi. Lakin Belediye Meclisi Ocak Ayı Toplantısı, CHP ve İYİ Partili üyeler katılmayınca yapılamadı. Kura çekimi, ertelendi. Son Belediye Meclisi toplantısında da CHP, iptal edilen kura çekiminin yenilenmesi için üst mahkemenin kararının beklenmesini istedi ve AK Parti ise kura çekiminin yapılmasında ısrar etti.  Sonuç alınamayınca kura çekimi ertelenmesi sonucunda İzmir Valiliği bunun üzerine 12 Ocak’ta kura çekimi yapılmasını kararlaştırdı.

Menemen Belediyesi’nin dün yapılan Olağanüstü Meclis Toplantısı’nda yapılan yoklama neticesinde 16 meclis üyesinin toplantıya katıldığı tespit edildi. Bugün de meclis üye tam sayısının  çoğunluğu sağlanamadı. 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 22’nci maddesi ve Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliği’nin 10’ncu maddesi uyarınca belediye başkanvekilince kura çekimi üçüncü kez ertelendi. Meclis, kura çekimi için bugün tekrar toplandı. Yapılan kura çekiminden Cumhur İttifakı’nın adayı Aydın Pehlivan, başkanvekili olarak çıktı. Pehlivan, partililer tarafınfınca belediye binası önünde sevinçle karşılandı.