Başkent Ankara’da Kalecik ilçesinde gece saatlerinde meydana gelen 4.5 büyüklüğündeki deprem nedeniyle ilçe merkezinde ve bazı köylerde bulunan hasar gördü. Endişe yaratan deprem, Kırıkkale ve Çankırı ile birçok ilçede hissetti.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre; saat 22.53’te merkez üssü Ankara’nın Kalecik ilçesinde 4.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Zeminden 13.19 kilometre derinlikte meydana gelen deprem, Ankara merkez, Kırıkkale, Çankırı ve çok sayıda ilçede hissedildi. Deprem nedeniyle özellikle ilçede ve köylerde yaşayan vatandaşlar büyük panik yaşadı. Vatandaşlar panik içinde dışarıya çıkarak, bir süre sokaklarda bekledi. Depremde can kaybı ve yaralanan olmadığı belirlenirken, çok sayıda evde ufak çaplı hasarlar meydana geldi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, depreme ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. Oktay, “Ankara Kalecik’te meydana gelen ve çevre illerden de hissedilen deprem nedeniyle tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Ekiplerimiz sahada, süreci yakinen takip ediyoruz. Rabbim ülkemizi ve milletimizi her türlü afetten korusun.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, depreme ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. Kurum, “Ankara’da Kalecik merkezli meydana gelen depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Depremin hemen ardından İl Müdürlüğü ekiplerimizce başlatılan ilk incelemede şu ana kadar olumsuz bir durum ve ihbarla karşılaşmadık” dedi.

Kalecik Belediye Başkanı Duhan Kalkan, “İlçeye bağlı 57 mahallemiz var. Muhtarlarımızla görüştük. Devletimizin tüm imkanlarıyla alanda inceleme yapıyoruz. Şu ana kadar bize ulaşan can kaybı ve yaralı yok. Ufak tefek çatlaklar var. Belediye ekiplerimizle birlikte sahadayız. İlçe merkezi, Eskiköy ve Gölköy mahallelerindeki evlerde çatlaklar var. İnsanların panik olması normal, iyi sallandık. Ama herhangi bir can kaybının olmaması bizim için sevindirici. Vatandaşlarımız paniğe kapılmasınlar” dedi.

Gölköy Muhtarı Kasım Kocakuşak ise mahalledeki 10 evde hasar oluştuğunu söyledi. Mahalle de yaşayan vatandaşlarda deprem sırasında korkuyla dışarı çıktıklarını belirterek, geceyi bir süre dışarı geçireceklerini ifade etti.

Öte yandan AFAD ekiplerinin sabah saatlerinden itibaren Kalecik ilçesinde ve köylerde hasar tespit çalışması yapacağı belirtildi.