Birçok farklı sebepten dolayı yaşanan görme yeteneğinin geçici veya kalıcı olarak azalmasına görme kaybı denildiğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Semih Doğan, ani görme kayıplarının ilaçla veya cerrahi olarak tedavi edilebileceğini belirterek,  Dr. Doğan, “Ani görme kayıpları geç tedavi edildiğinde ciddi sorunlara sebep olabilir” diye söyledi.

Görme yetisinde kayıp, doğuştan olabildiği gibi daha sonraki dönemlerde de ortaya çıkabiliyor. Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’nda açıklamalarda belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Semih Doğan, ani görme kayıplarının geç tedavi edildiğinde ciddi sorunlara neden olabileceğini vurguladı. Dr. Doğan, şu şekilde konuştu; “Ani görme kayıpları tıbbi acil durumdur. Göze veya beynin görme merkezine giden damarlardan birinde daralma veya tıkanma ani görme kaybının belirtisi olabilir. Birkaç saat içinde göz doktorunun görmesi gerekir. Bazen de damarlarda değil göz sinirlerinde iletim bozukluğu yapan hastalıklara bağlı olabilir.”

Ani görme kayıplarının sebeplerini sıralayan Dr. Semih Doğan, ifadelerini şöyle kullandı;  “Ani göz tansiyonu yüksekliği (akut glokom krizi), gözün şeffaf kısmının iltihapları (keratit), göziçi iltihabı (üveit), gözü besleyen atar veya toplardamar tıkanıklığı, göz içinde veya gözün gören noktasında (maküla) kanama, gözün gören noktasında sıvı toplanması (maküla ödemi), göziçi tabakalarının birbirinden ayrılması (retina dekolmanı) ani görme kayıplarının sebepleri arasındadır.”

Ani görme kaybının sebebinin bulunması amacıyla öncelikle tam göz muayenesi ve gözbebeği büyütülerek gözün içine bakılma­sının gerektiğini belirten Doğan, şu şekilde sözlerine son verdi; “Ek olarak, bulgulara göre görme alanı testi veya göz anjiyosu yapılma­sı gerekebilir. Dolayısıyla böyle bir yakınmanız olduğunda, göz muayeneniz belki de yarım gün sürebilir ve eve dönerken araba kullanamayabilirsiniz.”

Görme kaybına yol açan hastalık her ne ise, ilaçla ve ya cerrahi olarak uygun tedavisinin yapılacağını belirten Doğan, her görme kaybının ise tedavi edilemeyeceğini vurguladı.