Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Derya Aksu şu şekilde söyledi; alkol kullanımının geç menopoza neden olduğunu, sigara tüketiminin ise erken menopoza neden olduğunu ifade etti.

Antalya ilinde yaşayan, özel hastanede Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nde Görev yapan Derya Aksu, kadınlarımızın yaklaşık olarak ortalama menopoz yaşının 50 olduğunu söyledi. Sigara tüketiminin erken menopoza girilmesinin yanı sıra kemik erimesi, saç dökülmesi ve psikolojik sorunlar gibi olumsuzlukları da beraberinde getirdiğini, Op. Dr. Aksu, alkol tüketiminin geç menepoza girdirmesinin yanı sıra tıpkı erken menopoza girilmesinde bazı sorunlar yaratabileceğini ifade etti, “Geç menopoza girmenin yol açtığı en büyük sorun ise meme ve yumurtalık kanseri riskidir.”  dedi.

Aksu, menopozun östrojen azalması nedeniyle vücudumuzda meydana gelen etkilerini şu şeklinde sıraladı; 2 yıl içerisinde görülen sıcak basması, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, vajinada kuruluk, cinsel ilişkide ağrı ve kanama, vajinada kaşıntı, uyku bozuklukları, koroner kalp hastalığı riskinin artması, LDL (kötü kolesterol) yükselmesi, HDL’nin (iyi kolesterol) azalması.

Uzman Op. Dr. Derya Aksu sağlıklı bir menopoz dönemi, için düzenli muayenelerin önemli olduğuna dikkat çekti.