Ülkemizde nadir görülen kuş türlerinden biri olan ‘Ak kaşlı kiraz kuşu’ ilk defa Zonguldak’ta kayda alındı. Çaycuma ilçemizde yaban hayatı gözlemcisi ve fotoğrafçısı olan Özay Özalp Özaydın tarafından fotoğraflanan kuş, Zonguldak ilinin 309.’uncu kuş türü olarak kayıt altına alındı.

Kuşun burada gözlemlenmesinin ardından çok sayıda kuş gözlemcisi Çaycuma ilçesine akın etti. Fotoğrafçılar nadir görülen bu kuşun fotoğrafını çektiler.

Türkiye’de bugüne kadar kaydedilen 490 kuş türü bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Sözen; Ak kaşlı kiraz kuşunun 1900’lü yıllardan sonra sadece 8 defa görülebildiğini ve 2008 yılında ilk kez 2008 yılında Soner Bekir tarafından fotoğraflanabildiğini ve kuşun görülmesi ile fotoğrafçıların Zonguldak’a geldiğini söyledi ve ekledi:  ‘’25 Aralık’ta Zonguldak iline bağlı Çaycuma ilçesinde yaban hayatı gözlemcisi ve fotoğrafçısı Özay Özalp Özaydın tarafından türün görüntülenmesiyle Türkiye’den 1900’lü yıllardan sonraki 9’uncu kaydı sağlanmış oldu. Ak kaşlı kiraz kuşunun Zonguldak’tan kaydı olmadığı için Zonguldak için de 309’uncu kuş türü olarak kayıtlara geçmiştir. Tür, Türkiye için en nadir kuş türlerinden birisi olduğu için Zonguldak’ta görülmüş olması kuş gözlemcileri ve fotoğrafçıları arasında büyük bir heyecana neden olmuş ve pandemi nedeniyle pazartesi günü sokağa çıkma yasağının bitmesiyle dün İstanbul, Ankara ve Düzce’den 20’den fazla kuş gözlemcisi gelerek ak kaşlı kiraz kuşunu gözledi ve fotoğrafladı. Bu muhteşem kaydı için Özay Özalp Özaydın’ı tebrik ediyorum.’’ sözleri ile de konuşmasına son verdi.