Bursa ilimizin İznik ilçesinde, son iki yıl boyunca yapılan kazılarda; 5 lahde ulaşılan zeytinlik alan, kamulaştırılarak, sit alanı ilan edilmesiyle birlikte tel örgü ile çevrildi. Gece görüş özelliği bulunan 6 kamera ile anı anına kaydedilen alanda çıkarılan lahitlerin üzeri özel brandalar yardımı ile kapatıldı.

İlk lahidin bulunmasından hemen sonra, 10 dönümlük zeytinlik alanı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 1 milyon 94 bin TL karşılığında kamulaştırılarak, korunma altına alındı. Bölgede kaçak kazılar yaşanmaması adına yetkililer önlem aldı.

bölge jandarma ekipleri, bu alanda sürekli devriye atarak, olası tehlikeleri caydırıcı güç halini alıyor. bölgenin girişinde ise: ‘Yasak bölgedir girilmez’ ve ‘Bu alan kameralarla izlenmektedir’ yazıları dikkatlerden kaçmadı.

Makedonya Kralı Büyük İskender’in kumandanlarından General Lysimakhos’un, M.Ö. 301’de General Antigonius’u mağlup ederek ‘Antigonia’ olan şehrin adını, karısı Nikaia’nın ismiyle değiştirdiği bilinmektedir. Ayrıca yetkililer,Nikaia olarak anılan İznik’teki kazıların yapıldığı alanda, kraliçenin mezarının da olabileceği ihtimali üzerinde durmaktan kaçınmıyor.