İzmir’in Konak ilçesinde, 74 yaşındaki Doğan Karabil, kapıcılık yaptığı sıralarda sokağa atılan kitapları toplamaya başladı ve tezgah açtı. 46 yıl sonrasından Doğan Karabil, tezgahını 100 binden fazla kitabın bulunduğu dükkan yaptı. Şimdilerde ise Karabil’in kızları işletiyor.

Konak ilçesinde yaşayan Doğan Karabil 1975 yılında kapıcılık yaparak hayatını kazanmaya başladı. O yıllarda, ‘sokağa atılan kitapları çöpe gitmesin’ diye toplamaya başladı. Topladıkları kitaplarla bir tezgah açtı. Sonrasında bir dükkan tuttu ve  ikinci el kitap alıp satmaya başladı. İşi büyüten  Doğan Karabil, dükkanındaki rafları 46 yılda her çeşitten 100 binin üzerinde kitapla doldurdu. Konak , Alsancak Mahallesi, 1440 Sokak’taki dükkan, zaman içinde  İzmir’in en bilinen  sahaf kitapevlerinden birisi oldu.

Karabil’in yıllar öncesinde başlattığı kitap işini şimdilerde kızları devam ettiriyor. Babaları Karabil, yaşlandığı için dükkanı kız kardeşiyle devraldıklarını belirten Dilek Koca Karabil, şöyle söyledi:  “Babamın başladığı dönemlerde sahaf sayısı daha fazlaymış. Fakat zaman içinde azalmış. Biz ikinci kuşak olarak sahaflığı devam ettiriyoruz. İzmir’in en eski sahafıyız. Pandemi öncesinde, ‘Yeter ki oku, çay bizden’ kampanyamız vardı. Üst katımızda nostalji plaklar var. Özellikle gençler çok sık geliyor. Plak dinliyor, kitapları inceliyorlar. Orta yaş daha çok alt katta ki kitaplarla ilgileniyor. Kimisi ise sadece özellikle artık piyasada bulunmayan eski kitap kokusunu almak için geliyor. Babasının açtığı kitapevini büyüttüklerini ve karşı dükkana da raf koyduklarını söyleyen Dilek Karabil, “Yabancı dil kitapları diğer dükkanda. Kitap çok hızlı büyüyen bir iş. Ne kadar çok raf koyarasanız koyun anında doluyor” dedi.