Adıyaman ilinin Kahta ilçesinde akraba aileler arasındaki 21 yıllık kan davası, Vali Mahmut Çuhadar’ın aracı olmasıyla son buldu.

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, Adıyaman’ın Kahta ilçesinde, akraba olan iki aile arasında 21 yıl öncesinde başlayan ve  bugüne kadar 3 kişinin öldüğü kan davasının bitmesi  için aracı oldu. Ailelerin ileri gelenleri ile görüşen Vali Mahmut Çuhadar, tarafları barışmaya ikna etti. İlçedeki bir kafede sosyal mesafe kuralına uyularak düzenlenen barışma törenine katılanlar şu şekildeydi:  Vali Mahmut Çuhadar, Kahta Kaymakamı Abdi Koç, Kahta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı, protokol üyeleri ve Can ailesi üyeleri.

Törende konuşan Vali Mahmut Çuhadar, aile fertlerinin kendi arasındaki anlaşmazlık sebebiyle kan davası oluştuğunu söyleyerek, “Ailenin arasındaki problemin giderilerek tatlıya bağlanması bizleri memnun etmiştir. Bu anlaşmanın sağlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Kin tutmak ne kadar sıkıntılıysa affetmek de o kadar yüce ve ulvi bir duygudur” dedi.

Yapılan konuşmalar sonrasında  Kur’an-ı Kerim okunarak dualar edildi. Daha sonra da  iki tarafı temsilen Fahri Can ve Bedir Can birbiriyle tokalaşarak aralarındaki kan davasını bitirdiklerini  söylediler. Vali Çuhadar da barışan iki aile temsilcisine Kur’an-ı Kerim hediye etti.